Admatic Reklam: En İyi Adsense Alternatifi Reklam Admatic


AdMatic Reklam Hakkında Her Şey

Web site sahipleri olarak, blog yazarak para kazanmak adına bir çok girşimimiz oluyor. Tabii bu girişimlerin ilk adımı da genelde Adsense oluyor.

Tabii eğer Google Adsense Onaylatma işleminde başarız olduysanız, alternatiflere yönelmeyi düşünmüşsünüzdür.

Ya da adsense reklam kazancı size yeterli gelmediği için adsense alternatifi reklam firması ile çalışmayı da düşünüyor olabilirsiniz.

Alternatif olarak adsense gibi güvenilir bir firma bulmak oldukça zor. Yurt dışı şirketlere tam olarak güvenemiyoruz çünkü ödeme yapılmadığı zaman hakkımızı aramak oldukça zor oluyor. Bu nedenle yerli şirketler ile anlaşmak daha mantıklı.

Peki yerli şirketlerin tümü güvenilir mi?

Malesef değil. Parmakla sayılacak kadar azlar. AdMatic, bu süreçte karşımıza çıkan güvenilir şirketlerden biri.

# Yaklaşık sekiz aydır Admatic ile çalışıyorum. Bu yazımda ise tüm bu süreçte tecrübe ettiğim;

Admatic;

>> Ne Zamana Ödeneme Yapıyor >> Hangi Gün Ödeme Yapıyor >> Nasıl Ödeme Yapıyor >> Ödeme Alt Limiti Nedir >> Ödeme Kesintileri Oluyor Mu

Admatic;

>> Reklam Türleri >> Site Hızına Etkisi >> Yayımlanan Reklamlar >> Adsense’e Etkisi

Admatic İle;

>> Ne Kadar Kazanılır >> Tıklama Başı mı – Gösterim Başı mı >> Kaç Gösterime Ne Kadar Kazanılır

Admatic Kullanımı;

>> Nasıl Kayıt Olunur >> Onay Almak Ne Kadar Sürer >> Hangi Siteleri Kabul Etmiyor >> Reklam Kodları Nereye Eklenir >> Ödeme Kanıtı

dayanarak şirket hakkında akla gelebilecek tüm soruları cevaplamaya çalıştım. Ayrıca yazı sonuna doğru AdMatic reklam kodlarını nereye yerleştireceğinize dair ufak bir rehber de hazırladım.

1- Admatic Ödemeler

Öncelikle en çok merak edilen sorularla başlayalım. Ödemeler konusunda AdMatic hiç sıkıntı çıkarmıyor. Öne çıkan en önemli özelliği bu. Hakkınızı kuruşu kuruşuna alırsınız.

AdMatic Ödeme Yöntemi Nedir? Admatic Ne Zaman Ödeme Yapıyor ?

Admatic yayıncı ödemelerini NET30 yöntemi ile yapıyor. Örneğin Nisan ayı boyunca sitenizde yayınladığınız reklamlar için kazandığınız miktar, Mayıs ayının sonunda hesabınıza geçiliyor. Ayın ilk gününde panelinizde kesinleşmiş kazancınızı görebiliyorsunuz.

# Süreç şu şekilde:

Nisan ayı boyunca reklamları sitenizde yayınlıyorsunuz. Günlük olarak kazancınızı admatic panelinizden takip edebiliyorsunuz.

Diyelim Nisan ayı boyunca yayınladığınız reklamlardan toplamda 312,05 TL kazandınız. Mayıs ayının ilk günü panelinizdeki Hesabım menüsünden Nisan ayındaki kesinleşmiş kazancınız beliriyor. Mayıs ayının sonunda da hakedişiniz hesabınıza geçiyor.

AdMatic Hangi Günler Ödeme Yapıyor?

#Admatic ödeme gününü, ayın 25’i ile 30’u arasında herhangi bir gün olarak belirtiyor. Bu taahhütlerine de uyuyorlar. AdMatic ile çalıştığım sekiz ay boyunca ödemelerin diğer aya sarktığını görmedim.

AdMatic Nasıl Ödeme Yapıyor ?

#Ödemeleriniz banka hesabınıza yapılıyor. Paypal ödemesi yok.

AdMatic Ödeme Alt Limiti Nedir?

#AdMatic’te ödeme alt limiti 50 TL olarak belirlenmiş. Bakiyeniz 50 TL’yi geçince ödeme almaya hak kazanıyorsunuz.

AdMatic Ödemelerde Kesinti Yapıyor mu?

Ödemelerde yayıncıya yansıtılan bir kesinti yok. Yani diğer reklam şirketleri gibi “Sen 100 lira kazandın ama biz bunun 20 lirasını vergi olarak kesip sana 80 lira ödeyeceğiz.” denmiyor.

Panelinizde hak ettiğiniz miktar ne kadar ise, hiçbir kesinti yapılmadan aynen yatıyor. Benim anladığım kadarıyla eCPM oranları belirlenirken, en başta vergi payı da hesaba katılıyor.

Çünkü yasal olarak fatura kesemeyen yayıncılardan gider pusulası adı altında bir miktar vergi kesintisi yapılır. AdMatic bunu en başta yapıyor olabilir.

2- Admatic Reklam Çeşitleri / Türleri

AdMatic’in sitemizde yayınlamamız için sunduğu reklamlar gayet kaliteli, rahatsız etmeyen türden. Ülkemizdeki bilinen markaların kampanyalarına yer vermekte.

AdMatic Hangi Reklam Türlerini Kullanıyor?

AdMatic bize 5 adet reklam türü sunuyor. Bunlar şu şekilde;

#Mobil Interstitial: Sitenize sadece mobil cihazlarla (akıllı telefon, tablet) giren ziyaretçilere gösterilen, ekranı tamamen kaplayan reklam türüdür.

Her ziyaretçiye günde en fazla üç kere çıkıyor.  Testlerimize göre aynı ip deki ziyaretçiye gün içerisinde üçten fazla gösterildiğini görmedik.

#Web Interstitial: Sadece Masa üstü veya diz üstü bilgisayardan sitenize giren ziyaretçilere gösterilen, ekranı tamamen kaplayan reklamlardır. Bu reklamlar afiş, video, form vb. çeşitli şekillerde gösteriliyor. Her ziyaretçiye günde en fazla üç kere gösteriliyor.

#Scroll Ad 300×250: Sitenizin sayfasını biraz aşağı indirdiğinizde sağ altta eski MSN bildirim pencereleri gibi çıkıp biz ihtiyarlara nostalji yaşatan reklam türüdür.

Sayfayı aşağı kaydırınca çıkar, yukarı kaydırınca kaybolur.  300×250 px boyutundadır. Ayrıca kapatmak için düğmesi de mevcut. Her sayfada çıkan bir reklam türü.

#Image Plus (Beta): Bu reklam türü şimdilik deneme aşamasında. Site içeriklerinize entegre ettiğiniz görsellerin içinde beliren reklamlardır. Test ettiğimiz kadarıyla sanırız kodlarında bir problem var. Merkeze aldığımız görselleri zorla sola kaydırıyor. Reklam yüklemeleri uzun sürüyor. Pek kullanışlı değil. Her resimde çıkmıyor.

# Masthead (970×250) Beta: Header ile içerik alanı arasına büyük bir alanı kaplayan reklam türü. Genelde videolu tanıtımlar yayınlanıyor. Youtube, bu reklam türünü bolca kullanıyor.

# InRead Beta: Bu da test aşamasında bir reklam türü. Yazı içeriklerinize ekleyebiliyorsunuz. Reklam kodunu nereye eklediyseniz, ziyaretçi o alana geldiğinde aşağıya doğru açılarak sürpriz yapıyor.

AdMatic Reklamlarının Site Hızına Bir Etkisi Var Mı?

# Reklamların sitenin açılış hızına etkisi yok denecek kadar az. Sayfa hızını nerede ise hiç etkilemiyor diyebiliriz.

Fakat bazen, özellikle web ve mobil interstitial reklamlar geç yüklenebiliyor. Ziyaretçi tam yazıyı okumaya başlarken birden şak diye ortaya çıkmaları sinir bozabiliyor.

AdMatic Reklamları Hangi Sektöre Yönelik Reklamlar Yayınlıyor?

# Burada asıl sorulan tabi ki reklamların kalitesi ile ilgili. Rahat olun, penis büyütücü, bahis siteleri, iğrenç zayıflama fotoğraflarının bulunduğu reklamlar gibi rahatsız edici sunumlar kesinlikle yok.

Sadece bilinen markaların bilinen reklam kampanyalarını yayınlıyor. Gayet nezih, rahatsız etmeyen, kaliteli reklamlar sunuluyor.

AdMatic Reklamlarının AdSense’e Bir Etkisi Var mı?

Sitelerinde hali hazırda Adsense reklamları yayınlayanların en çok merak ettiği konulardan biri de bu.

AdMatic reklamlarının Adsense’ee hiç bir etkisi yok.

AdMatic aynı zamanda bir Google partneri. Yani zaman zaman reklam alanlarında AdChoise reklamlarına rastlayabilirsiniz. Bu nedenle sitelerinizde hem Adsense hem de AdMatic reklamlarını yayınlamanız, herhangi bir problem oluşturmayacaktır.

3- Admatic ile Ne Kadar Kazanılır ?

>> Gelirler için sabit bir oran belirlenmemiş. eCPM bazlı ölçümleriyle kazancımız belirleniyor. Tüm reklam birimlerini kullandığınızı varsayarsak günlük 10kgösterime aşağı yukarı 25-30TL arası bir mebla kazanabilirsiniz.

AdMatic Tıklama Başına mı, Gösterim Başına mı Ödeme Yapıyor?

#Sadece gösterim başına ödeme yapılıyor. Tıklamaların kazanca bir etkisi yok.

AdMatik Kaç Gösterime Ne Kadar Ödeme Yapıyor?

#Admatic kazanç ölçüm birimi olarak eCPM’i kullanıyor. Kazançlarınız 1000 etkin gösterime göre belirleniyor.

  1. Interstitial (Desktop) reklam modeli için 1000 gösterime minimum 1,20 TL veriyor.

  2. Interstitial (Mobile) reklam modeli için 1000 gösterime minimum 0,50 TL;

  3. Scroll ad reklam modeli için 1000 gösterime 0,10 ila 0,50 TL arasında değişen miktar veriliyor.

  4. Image Plus reklam modeli için de 1000 gösterime minimum 0,60 TL veriyor.

  5. Masthead reklam türü için de 1000 gösterim başına minimum 1,00 TL olarak belirlenmiş.

  6. InRead Beta için herhangi bir ödeme bilgisine ulaşamadım.

Gösterimler için tekil ziyaretçiler baz alınıyor. Aşağıda bir aylık gösterim ve kazanç raporlarını sunacağız. Bu tabloya göre hangi reklamdan ne kadar kazanacağınız hakkında aşağı yukarı fikir sahibi olabilirsiniz.Reklam TürüGösterimeCPMKazançInterstitial (Mobile)106.3300,51 TL54,14 TLInterstitial (Desktop)88.2281,31 TL115,74 TLScroll ad382.1060,20 TL77,44 TLImage Plus11.1042,00 TL22,21 TL

Tablodan da görüldüğü üzere elle tutulur bir kazanç için yüksek hitli bir siteye sahip olmanız gerekiyor. Günlük 100 tekil hitli bir siteden pek birşey beklememek lazım.

4- Admatic Kullanımı

Cevaplar sizi tatmin ettiyse kayıt olup hemen kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Yönetim paneli ilgili detaylara girmeyeceğiz. Oldukça kullanışlı bir panele sahip. Reklam kodları ile ilgili açıklamamız aşağıda…

AdMatic’e Nasıl Kayıt Olunur?

#Kayıt için bu adrese gidiyoruz. Yukarıdaki menüden Yayıncı yazısına tıklıyoruz. Karşımıza çıkan panelden Yeni Hesap Oluşturun butonun basıyoruz. Formu doldurup Kayıt Ol butonuna basıp onay süreci için beklemeye başlıyoruz.

AdMatic Onayı Ne Kadar Sürer?

#Onay süreci gayet hızlı. En geç bir hafta olarak belirtilmiş fakat en fazla 1-2 gün içerisinde inceleme süreci tamamlanıyor.

AdMatic Hangi Tür Siteleri Kabul Ediyor?

+18 yetişkin içerikli siteler ile, warez paylaşım yapan, tamamen botlarla oluşturulmuş siteleri asla kabul etmiyor.

#Adsense’nin katı kriterlerine göre biraz daha esnek kabul şartları olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel blog, teknoloji, moda, finans, spor, haber vb. türde kaliteli siteleri anında onaylıyorlar.

AdMatic Reklam Kodları Nereye Eklenir ?

1-Panelinize giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden Websitelerim’e tıklayın ve açılan menüden Reklam Kodu al‘ı tıklayın. Sitenizi seçtikten sonra sağda çıkan kutudan kullanacağınız reklam türünü seçin. Alt tarafa ilgili reklamın kodları çıkıyor.


AdMatic Reklam Kodu Alma

2-Buradaki “Masthead (970×250) Beta” ve “InRead Beta” reklam türü hariç diğer bütün reklam kodlarını WordPress sitemiz için footer.php dosyasına ekleyeceğiz.

Admin panelimize girip Görünüm > Düzenleyici yolunu izleyerek footer.php dosyasını açıp </body> tagını buluyoruz. Edindiğimiz reklam kodlarını bu kodun hemen üzerine yapıştırıyoruz.


AdMatic Reklam Kodu Yerleştirme

3-Ve Masthead reklam kodunu ise  header.php dosyasında kodların bitiminden hemen sonraya, yani en sona yapıştırıyoruz.

#InRead Beta reklam kodları için yazı içine reklam ekleme eklentilerini kullanabilirsiniz. WordPress Yazı Altına – Üstüne – İçine Otomatik Reklam Ekleme yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

5- Ödeme Kanıtı

Adettendir, ödeme kanıtını da buraya bırakalım;


AdMatic Ödeme Kanıtı

Sonuç olarak AdMatic, kaliteli reklamlarıyla, yayıncılara değer verip sorunlara anında çözüm sunmasıyla ve ödeme konusunda asla sıkıntı çıkarmamasıyla güvenilir bir reklam şirketi diyebiliriz. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Umarım Admatic Reklam Hakkında Her Şey başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressReklam

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

©2021, WebMaster