Blog Fikirleri – Hangi Konuda Blog Açabilirim ?

Blog Fikirleri

Blog fikirleri vermeden önce kesinlikle bir kaç şeye açıklık getirmek istiyorum. Eğer içinizde blog açma istediği var ve bunu haz duyarak yapacağınıza inanıyor, fakat başarısız olurum diye korkuyorsanız, derhal bu korkudan kurtulmalısınız.

Evet günümüzde nerede ise her blog konusu ile ilgili bir blog var. Ancak bu kesinlikle tüm bu blogların kaliteli içerikler ürettiğini ya da rakip olunamayacağı anlamına gelmiyor.

Aksine her zaman bir işi diğerinden daha kaliteli yapacak insanlar var. Belirli bir çaba, emek ve kalite anlayışı ile eminim siz de “daha kaliteli yapan” sınıfında olacaksınızdır.

Bir şeye emek verip üretim yapıyorsanız, inanın bana o üretim illa ki karşılığını bulacaktır. Sizin de bildiğiniz ve takip ettiğiniz gibi Türkiye’de 100’lerce başarılı blog var.

#Eğer ki endişeniz hiç bir zaman onlardan biri olamamaksa, siz daha en başta kendinize yeniliyorsunuz demektir.

Şunu garanti ederim ki, başarılı olmanızın önündeki tek engel kendinizsiniz. Kendinizi yenip, bu yola çıkarsanız ve bu işi emekle, sevgiyle ve haz duyarak yaparsanız, kimse sizi başarılı olmaktan alıkoyamaz.

Sizin benden, başarılı blog sahibi insanlardan ne farkınız var ? İnanın bana ben yapıyorsam siz de yaparsınız. Hemde çok daha iyilerini yaparsınız.

#Bu ön sözden sonra, eğer blog konusu bulmak beni hayli zorluyor, popüler blog konuları neler ? En çok okunan blog konuları hangileri ? En çok ilgi gören bloglar neler ya da blog konusu ne olabilir, bana blog fikirleri ver diyorsanız

İşte size 71+ blog fikri – blog konusu;

Liste Seklinde 71 Blog Fikri – Blog Konusu

1- Kişisel gelişim blogu 2- Zamanı kısıtlı, yoğun insanlar için sağlık & formda olma ipuçları 3- Dil öğrenme blogu 4- Belirli bir bütçeyle seyahat etme tavsiyeleri içeren blog 5- Yazı Üslübü & Stili 6- Hayvan hakları – hayvanları koruma 7- Sosyal dinamikler – iletişim becerileri 8- Küçük işletmelerde teknoloji kullanımı ( Pos makinaları, Google dökümanları, CRM ) 9- Çocuklarda davranış bozuklukları & Hastalıklar 10- Vücut ağırlığıyla vücut geliştirme 11- Çocuk eğitimi 12- Evlilik sırları 13- Kariyer vs. Para 14- Kendini idame ettiren bir yaşam tarzı ( kendi elektriğini üretme, güneş enerjisi, kendi yiyeceğini üretme ) 15- Sağlıklı Beslenme blogu 16- Ev yapımı bira, şarap vs. 17- Kendini savunma eğitimi ( savunma dövüş sanatları ) 18- Şehir çiftçiliği 19- Fotoğrafçılık ipuçları 20- Zayıflama 21- Vegan diyet 22- Organik beslenme 23- Ukulele / Gitar / Piyano / Keman Öğrenmek 24- Extreme sporlar 25- Dünyada yaşanabilecek en iyi yerler 26- Araba tamiri 27- Ekoturizm 28- Psikoloji – Sinir kontrolü, stres yönetimi, depresyon, zaman yönetimi, mutluluk 30- Pazarlama 31- Kitap, sinema, tiyatro eleştirileri 32- Motivasyon 33- Güzellik 34- Moda 35- Yiyecek ve İçecek 36- Gezi & Seyahat ( Bkız: En iyi gezi blogları ) 37- Teknoloji 38- Oyun 39- Politika, özelliklede Türkiye gibi bir ülkede 40- İş yerinde Etik ( Etkili iletişim, iş yerinde ki politikalar, dedikoduyla başa çıkma, başarı ) 41- Erkekler için kadınlarla iletişim kurma rehberi 42- Uzmanı olduğunuz bir spor dalı 43- Kişisel blog ( Bkz: En iyi kişisel bloglar ) 44- Cinslerine göre köpek eğitimi 45- Doğada Yaşam & Survive etme ipuçları 46- Hayalet avcılığı 47- Bilgisayar oyunları taktikleri & İpuçları 48- Başarı 49- Yelkenli tekneler & Denizcilik & Denizde yaşam 50- Hukuk 51- Basit & Minimal yaşam ipuçları 52- Rüzgar Sörfü  & Kiteboarding & Dalgıçlık 53- Balık tutma ipuçları 54- Yelken kanat & Yamaç paraşütü 55- Kariyerinize nasıl başladınız ve bugun ki pozisyonunuza nasıl geldiniz 56- Nasıl yapılır tarzı 57- Bir konu hakkında yararlı bulduğunuz tüm içerikleri listeleme tarzı 58- Iphone 59- Mobil Uygulamalar 60- Word & Excel & Powerpoint Kullanımı 61- Samsung 62- Alternatif enerji kaynakları 63- Kendinize bir hedef belirleyin ve o hedefe ulaşmak için ne yaptığınız hakkında yazın 64- Hayat ile ilgili ipuçları & hackler 65- Meslekler & Belirli meslekleri yapmak ve başarılı olmak için yapılması gerekenler 66- Ünlüler hakkında & Yaşamları – doğum günleri – maddi durumları – başarıları – rol aldıkları yapımlar vs. 67- Ülkeler & Yaşam koşulları & Vatandaşlık & İlginç Bilgiler 68- Sadece koşu / bisiklet ya da spesifik bir spor dalında niş bir blog 69- Alışveriş Rehberi & Yabancı sitelerden nasıl alışveriş yapılır 70- Glutensiz ürünler & yemek tarifleri ( Bkz: En iyi yemek blogları ) 71- Şeker hastalarına & kalp hastalarına vs. özel yemek tarifleri

Not: Bu blog konu örneklerine ek olarak bir de site fikirleri başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Blog konuları güzel de, aklıma yatan bir blog konusu olsa bile ben o konuda uzman değilim ki hata muzzam bilgilere sahip değilim ki, o konuda nasıl bir otoriter bir blog yazabilirim ki diye düşünüyorsanız;

Ben de bu işin başındayken dört dörtlük herşeyi bilmiyordum hatta bir çok şeyi bilmiyordum. Sadece şu an ki blog konuma ilgim vardı. Sadece ilgi…

İşin asıl güzelliği zaten burada. Nasıl derseniz;

Önce kendinize şu soruyu sorun – Ben ne hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum ? Hangi blog konusu benim ilgi alanıma giriyor ? Diyelim ki ilgi duyduğunuz konu ingilizce.

#O zaman ingilizce dersler içeren, ingilizce öğreten bir blog açın. İyi de Burak ben ingilizce bilmiyorum ki, nasıl bir blog açıp insanlara öğretebilirim ki ? diye düşünebilirsiniz;

Asıl amacınız blog açıp insalara bilginizi aktarıp bir şeyler öğretmek olduğu için, insalara bir şeyler öğretebilmek adına bir şeyler öğremek için arayışa giriyorsunuz.

Önce kendiniz ingilizce adına bir şeyler öğrenmeye başlıyor ve öğrendiğiniz bilgiyi insanlarla paylaşıyorsunuz.

Üsttede dediğim gibi, işin güzelliği tam da burada. Kendinizi ingilizce konusunda geliştirirken, aynı zamanda başarılı bir blogcu olma yolunda ilerliyorsunuz.

İşte, internette bir çok kez sitesini ziyaret ettiğiniz çoğu blogcu tam da bu amaçla yola çıkıp, öğrenerek ve öğrendiklerini aktararak bu noktalara gelmişlerdir.

Söylemek istediğim; düşünüp durmayı, düşüncelerinizi kafanızda tekrar tekrar kurmayı bir kenara bırakıp, yazmaya başalamalsınız.

Bir gününüzü daha düşünceleriniz arasında boğularak harcamayın. Yazın!Hangi konuda olursa olsun yazın. Açın yelkeni, açılın denize. Geminizi nasıl kullanacağınızı deniz size öğretecek, ne yöne gideceğinizide rüzgar size söyleyecektir.

Blog Konular – Blog Konusu Belirleme

Önce blogunuzu ne hakkında yazacağınıza karar verin. Teknik kısım, yani blog açmak inanın oldukça kolay.

Adım Adım Blog Açmak – Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımda bunu oldukça detaylı anlattım.

Bir word, excel kullanımından hiç bir farkı yok.

Web master olmanıza ya da kod bilgisine sahip olmanıza gerek yok.

Tek ihticayınız bilgisayar kullanmayı bilmek. İster 15 yaşında olun ister 65

Hemen altta linkini verdiğim yazımı adım adım takip ederek,

Max. 20 dakika içerisinde bir bloga sahip olabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır Rehberine Git


Bonus Blog Fikirleri – Blog Konuları

Eleştiri Blogu Açın

İnanın bana eleştiri yazıları her zaman insanların ilgisini çeker. Eğer sorunları görme ve çözüm üretme yeteneğiniz var ve yazınız kuvvetliyse herhangi bir konuda eleştiri blogu açabilirsiniz.

Benimde eleşiri alanında kafamda bir blog fikri mevcut. İleride uygulamaya sokmak istediğim planlarımdan bir taneside inceleme yazıları olacak.

Bu inceleme yazılarımda ün yapmış, günde binlerce kişinin ziyaret ettiği blogları ve internet sitelerini artıları ve eksileriyle eleştiriyor olacağım.

Siz de herhangi bir konuda sınırlarınızı bilerek, hukuksal çerçevenin dışına çıkmadan bu tür eleştiri yazıları yazabilirsiniz.

Eğer sizin de benim gibi olaylara eleştirisel bakış açınız varsa ki bende fazlasıyla var, bir dakika durmadan bir konu şeçip, eleştiri blogunuzu açın derim.

Biraz araştırma yaptığınızda eleştiri bloglarının çok fazla örneği olduğunu göreceksiniz. Eğer bu blog fikri sizde ilgi uyandırdıysa, araştırmanızı tavsiye ederim.

Liste Blogu Açın

Sevdiğiniz her konuyla ilgili liste yazıları yazıp, bir blogta toplayabilirsiniz. Liste şeklinde hazırlanmış blog içeriklerinin tıklanma oranları her zaman yüksektir.

Sizde yazacağınız konuyla ilgili beyin fırtınası yapıp, araştırma yaptıktan sonra “En İyi 10 Blog 2015”, “En İyi 51 Wordpress Blogu 2015” gibi yazılar yazabilirsiniz.

Dip Not: Liste bloglarında tıklanma istatistiği en yüksek rakamlar ” 5, 6, 10, 12, 20, 25, 31, 50, 51, 99, 100, ve 101″ dir.

Şunu da unutmayın ki, liste blogunda trafik almanızı sağlayacak asıl etmen içeriktir. İçeriği liste şeklinde yazmak sadece hit arttırıcı bir pazarlama yöntemidir.

Uzmanı Olduğunuz Bir Alanda Blog Açın

Eğer hali hazırda bir konuda bilgi birikiminiz ve uzmanlığınız varsa, daha fazla düşünmeden kolları sıvayıp insalara uzmanlığınızı aktarmak için bir blog açın derim.

Uzmanlığınız hangi konuda olursa olsun, benim uzmanı olduğum alanla ilgili yazdığım yazıları kim okur diye düşünmeyin. İnanın bana herkesin ve her konunun bir alıcısı vardır.

Tamam, uzmanlığımın mutlaka bir okuyucu kitlesi olacaktır fakat potansiyel en fazla en kadar olabilir ? diye de düşünmeyin, çünkü potansiyeli işin içine girmeden öğrenmeniz mümkün değil. Düşünceleriniz sizi yanıltmasın.

Röportaj / Söyleşi Blogu Açın

Blogunuzda yayımlamak istediğiniz bir konuyu, sorularla bir taslak haline getirip, insanlarla röportaj yaparak başkalarının sizin için içerik oluşturmasını sağlayın. Yani konuyu ve soruları siz seçin, içeriğinizi başkası oluştursun.

Ailenizden biriyle, bir arkadaşınızla, bir çalışanınızla, bir blog yazarıyla bu işe başlayıp, blogunuzu çok iyi yerlere getirebilirsiniz.

Başkasının sesini, sizin belirlediğiniz çerçevede blogunuz aracılığıyla duyurmak, bir blog fikri için oldukça verimli sonuçlar yaratabilecek bir iş modelidir.

Var Olan Anlatımları Daha İyi Anlatabileceğiniz Bir Blog Açın

Eminim ki internette bir konuyla ilgili bir şey araştırdığınızda, tam olarak aradığınız şeyi bulamadığınız zamanlar olmuştur.

Aradığıınız kaynağı bulsanız bile, aktarılmak istenilenin verimli aktarmadığına bir çok kez şahit olmuşsunuzdur.

İşte, eğer bu tür açıklıklar yakaladıysanız, bunları avantaja çevirip aktarılmak isteneni daha iyi, daha kaliteli ve profesyonel aktarabileceğiniz yazılar yayımlayacağınız bir blog açabilirsiniz.

Demek istediğimi bir örnekle açıklamak gerekirse; Diyelim ki internette kaynak için aradığınız konu başlığı “wordpress yazılara kod ekleme” işlemi.

Bunu ingilizce aratırsak ” writing code in your pots” başlığında karşımıza ilk çıkacak kaynak, wordpress’in kendi resmi sitesi olan wordpress codex olacaktır.

wordpress codex‘e girdiğinizde yazı boyutuna, yazı fontuna, satır araları boşluklarına dikkat edilmeden, sadece yazıdan ve bir çok link verilmiş kelimeden oluşan ve okuyucuyu oldukça yoran bir yazıyla karşılaşacaksınız.

Yazı, içerik olarak aradığınız şeyi tam olarak size verebilecek bir kaynaktır aslında. Fakat, bir çok wordpress kullanıcı, ben dahil wordpress codex‘e girip, bu ve bu tür yazıları okumaktan üşeniyoruz. Çünkü insanız, doğamızda var.

Bu yüzden şu anda dünya üzerinde onlarca wordpress üzerine yazan blog mevcut. Yapılan ise, olan bir bilgiyi insanlara okunabilirlik ve anlatım açısından daha cazip kılarak, tekrar uyarlayıp sunmak.

Var olan anlatımları okuyuculara daha iyi aktarma, her konuya uyarlanabilir bir blog fikridir ve günümüzde bir çok blog yazarının yaptığıda tam olarak budur. Bu blog fikri, blog fikirleri arasında size tavsiye edebileceğim en sağlıklı ve garantili seçenektir.

İnceleme Blogu Açın

İzlediğiniz bir filmin yada dizinin, aldığınız bir kitabın yada telefonun vs. inceleme yazılarını yazıp, bir blog açarak yayımlayabilirsiniz. Bir çok insan bir şey satın almadan önce o ürün hakkında mutlaka internette araştırma yapar.

İnanın bana inceleme yazılarınıza alabileceğiniz potansiyel tekil hit sayısı oldukça fazla. Siz yeterki nitelikli inceleme yazıları yazın. Öyle kaliteli inceleme yazıları yazın ki, insanlar o ürünü satın alıp almayacaklarına sizin yazınızı okuduktan sonra karar versinler.

İnceleme bloglarının bir diğer artı yönüde, satış ortaklığına çok elverişli bir blog kategorisi olması.

Satış ortaklığı yaparak blogunuz üzerinden tahmin edemeyeceğiniz kadar para kazanmanız mümkün. İnceleme blogu açmayı blog fikirleri arasında mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Hobiniz ile Alakalı Bir Blog Açın

Her insanın mutlaka yapmaktan hoşlandığı bir hobisi vardır. Peki bu hobinizi bir blog açarak insanlarla paylaşmayı hiç düşündünüz mü ?

Türkiye’de sizinle aynı hobiyi paylaşan binlerce insan var. Bu insanların her biri açacağınız blog için potansiyel birer ziyaretçidir.

#Eğer tüm bu blog fikirleri de sizi kesmediyse, o zaman feyz almak adına makyaj bloglarıyemek bloglarıgezi blogları – kişisel bloglar ve hatta en iyilerin bir arada bulunduğu en iyi bloglar yazımı inceleyebilirsiniz.

Benim sunabileceğim blog fikirleri şimdilik bu kadar. Şimdi sıra sizde! Eğer sizinde listeye eklemek istediğiniz blog fikri varsa, lütfen yorumlara yazın. Böylelikle insanlara hep birlikte dolu dolu bir kaynak sunmuş oluruz.

Umarım Blog Fikirleri – Hangi Konuda Blog Açabilirim ? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#Blogİpuçları #Blogculuk

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

©2021, WebMaster