Site içi SEO: Site İçi Optimizasyon Rehberi (On-Page SEO)

Site İçi SEO – On Page SEO

SEO Konusunda başarılı kişiler bu işin başlangıcı ve en temel şey olan site içi SEO yani site içi optimizasyonunu çok iyi yapıyorlar.

#SEO konusunda başarılı olmanın temeli site içi SEO, yani On Page SEO‘dan geçiyor. Bunu denize açılmadan önce sağlam bir gemi inşaa etmek olarak düşünebilirsiniz aslında.

Önce tam anlamıyla donanımlı bir yelkenli, yani site içi SEO üretmeliyiz ki, denizde rüzgarları yakalıp, max. performansla yol alalım.

Öncelikle biz sitemizi google’ın istediği gibi, yani site içi optimizasyonunu yapalım ki rüzgar, yani google bizi bir yerlere ulaştırabilsin.

Peki site içi SEO, site içi optimizasyon, site içi SEO çalışması diğer ve uluslararası adıyla On-Page SEO nasıl yapılır ?

İşte size site içi SEO’yu nasıl yapacağınıza dair eksiksiz bir rehber:

>> SEO Dostu URL >> Sayfa Başına Anahtar Kelime İle Başlamak >> Multimedya Kullanmak >> Niteleyici Kullanmak >> Yazı Başlığını H1 Tagı İle Yazmak >> Anahtar Kelimeyi H2 Tagı İle Kullanmak >> Anahtar Kelimeyi Yazının İlk 100 Kelimesinde Kullanmak >> Responsive Dizayn Kullanmak >> Backlink Vermek >> Site İçi Linklemeler Yapmak >> Site Hızını Arttırmak >> LSI >> Resim Optimizasyonu >> Sosyal Paylaşım Butonları >> İçerik Uzunluğu >> Ziyaret Süresini Arttırmak >> Kaliteli İçerik Üretmek >> Yorumlar >> Bonus:CTR ile Sıralama Yükseltmek

1- SEO Dostu URL Kullanımı

Google resmi açıklamasına göre bir içerik google tarafından incelenirken URL yapısında yer alan ilk 3 – 5 kelime URL yapısında 5. kelimeden sonra ki kelimelere göre çok daha fazla önem arz ediyor.

Yani google için önemli olan URL yapınızın ilk 5 kelimesi. Bu durumda google’a istediğini URL yapısının ilk 5 kelimesinde vermek çok önemli.

#Bu da demek oluyor ki URL yapınızı olabildiğince kısa tutmalı ve odaklandığınız anahtar kelimeye URL yapınızın ilk 5 kelimesinde yer vermelisiniz.

#Ve hatta URL yapınızda sadece odaklandığınız anahtar kelimeye yer vermeniz, en sağlıklı olanı.

Yanlış:Kesinlikle kaçınmanız gereken URL yapıları;

wpmavi.com/p=321 ya da uzun URL yapıları: wpmavi.com/8/6/16/SEO/site-ici-seo-site-ici-optimizasyon-rehberi-on-page-seo

Doğru:Doğru URL yapısı ise;

wpmavi.com/site-ici-seo ya da wpmavi.com/seo/site-ici-seo      Ancak size kesinlikle ilk yapıyı öneririm. Yani kategorileri URL yapısında göstermeden. ( Söylediğimi yapın, yaptığımı yapmayın :) )

Hemen yukarıda doğru URL yapısı olarak adlandırdığım URL yapısı için 1. kelimem: wpmavi, 2. ise: seo, 3: site, 4:ici ve 5:seo

#Yani bu URL yapısı ile hem odaklandığım anahtar kelimemi URL yapısında kullandım hem de URL yapımı olabildiğince kısa tuttum.

#Tabii bir de odaklandığım anahtar kelimeyi URL yapımda olabildiğince başa doğru aldım.

#Ve son olarakta URL yapımda odaklandığım anahtar kelimden sonra çok yanlış bir mantık olan, diğer odaklandığım anahtar kelimeyi de koyayım, daha fazla trafik çekerim mantığı ile site-ici-optimizsayonu gibi anahtar kelime eklemeleri yapmadan, sadece odaklandığım ana anahtar kelimeye yer verdim.

2- Sayfa Başlığına Anahtar Kelime İle Başlamak

Site içi SEO (On-Page SEO) için en önemli faktör başlık tag’ınızdır. Dolayısı ile odaklandığınız anahtar kelimeyi başlığınızda kullanmak ve kullanırken de olabildiğince başta kullanmak / başa almak çok önemli.

Çünkü google yazı başlık tag’larının ilk kelimelerine daha çok önem veriyor. Durumun bu şekilde olduğunu rekabetin yüksek olduğu kelimeler de araştırma yaparak siz de gözlemleyebilirsiniz.

#Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi rekabeti yüksek bir kelimede aratma yaptım ve ilk 3 sırada yer alan sitenin yazı başlık tag’larının ilk kelimeleri odaklandıkları anahtar kelimeden oluşuyor.

#4. sıradaki yer alan site ise, odaklandığı anahtar kelimeyi başlık tagının başlangıç kısmında kullanmadığı için sıralamada diğerlerine göre daha geride.

Örnek olarak en çok kullanılan 2 başlık tag taslağını karşılaştıralım;

1- Wordpress E-Ticaret Teması: 10+ En İyi WordPress E-Ticaret Temaları 2-10+ En İyi WordPress E-Ticaret Temaları | Wordpress E Ticaret Teması

#Peki google hangi başlığa öncelik tanıyacak? ( İki başlıkta da odaklanılan anahtar kelime wordpress e-ticaret teması )

Tabii ki 1. sırada paylaştığıma. Neden?

#Çünkü yazı başlık tagının başlangıç kısmında anahtar kelimeye yer verilmiş… Bu sebeple sizlere de anahtar kelimelerinizi kesinlikle yazı başlıklarınızın başlangıç kısımlarında yer vermenizi şiddetle tavsiye ederim.

3- İçeriklerde Multimedya Kullanmak

İçerikleriniz içinde multimedya ( resim, video, ses kaydı, gif ) kullanmak direkt olarak google sıralamanıza etki etmese de kullanıcı etkileşimini arttırarak sitenizin hemen çıkma oranını düşürecektir.

#Kullanıcı etkileşimin artması ve hemen çıkma oranlarının düşmesi de tabii ki google sıralamanıza olumlu etki edecektir.

#Bu sebeple, site içi seo (On-Page SEO ) için, yazılarınızda mutlaka en az 1 multimedya bulundurun.

4 – Başlık Tag’ında Niteleyiciler Kullanmak

“2016”, “En İyi”, “Rehber”, “En”, “Hemen”, gibi nitelemeleri yazı başlık taglarında kullanmak hedeflediğiniz anahtar kelimenin uzun kuyruklu anahtar kelimelerinde de yer almanızı sağlacak ve dolayısı ile organik trafiğiniz artacaktır.

Google bu tür uzun kuyruklu anahtar kelimelerin aratılma hacimlerini genelde paylaşmasa da, insanlar bu tür aramaları her zaman yapıyor.

Örnek:“Hosting firmaları” anahtar kelimesinin aylık aratılma hacmine keyword planner‘dan baktığımda, aylık 1000 kişinin arattığı bilgine ulaştım.

Aylık 1.000 kişinin arattığı “Hosting firmaları” anahtar kelimesinde yazım 9. sırada yer alırken,

Aratma terimini değiştirdiğim de, yani uzun kuyruklu bir anahtar kelime olan “en iyi hosting firmaları” yaptığımda ise yazım 7. sırada yer alıyor.

Peki “en iyi hosting firmaları” anahtar kelimesini ayda kaç kişi aratıyor ? 320kişi.

Aratmayı daha da spesifikleştirdiğim de, yani “en iyi hosting firmaları 2016” yaptığımda ise yazım direkt 1. sırada çıkıyor.

Peki bu uzun kuyruklu anahtar kelimeyi ayda kaç kişi aratıyor ? 50kişi.

Yani sırf yazımın başlığında, “En İyi” ve “2016” nitelemelerini kullandığım için toplamda aylık 400 kişinin ziyaret etme potansiyelini elde etmiş oluyorum.

Tabii ki böylelikle de organik trafiğimi arttırmış oluyorum. Size de tavsiyem, kesinlikle bu tür niteleme kelimelerini başlıklarınızda kullanmanız.

5- Yazı Başlığını H1 Tagı İçerisinde Yazmak

H1, yani headline tagı kullanmak Site içi SEO ( On-Page SEO ) için olmazsa olmaz faktörlerden bir diğeri. WordPress alt yapısında yazı başlıkları otomatik olarak h1 tagı içerisinde yazılıyor,

#Ancak, bazı wordpress temaları h1 tagını başlıklar için geçersiz kılabiliyor. Bu sebeple temanızı kontrol etmenizi ve başlıklar için H1 tagının kullanılıp, kullanılmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

#Tabii ki bir de her bir sayfanızda ya da yazınızda sadece 1adet H1 tagı kullanıldığına emin olun.

6- Odaklandığınız Anahtar Kelimeyi H2 Tagı İçerisinde Kullanmak

Site içi SEO (On-Page SEO) için diğer önemli bir faktör ise odaklandığınız anahtar kelimeyi H2 tagı içerisinde kullanmak.

#Tabi bir de kullandığınız anahtar kelimeye eş anlamlı sözcükler varsa ( ki olmalı ) onları da H2 tagı içerisinde kullanmak Site içi SEO’nuza katkı sağlayacaktır.

7- Anahtar Kelimeyi Yazının İlk 100 Kelimesinde Kullanmak

Bir diğer Site içi SEO faktörü ise, anahtar kelimenin yazının ilk 100 kelimesinde kullanılması. Bazılarımız bunu zaten iç güdüsel olarak bile yapıyor.

Ancak yine de bunun aksini, yani yazılarına çok genelden başlayarak anlatmaya başlayan ve anahtar kelimesini çok daha sonra kullanan yazılara da bir çok kez şahit oldum.

8- Responsive Dizayn Kullanmak

Google 2015 yılından sonra mobil dostu olmayan siteleri cezalandırmaya başladı ve ilerleyen süreçte mobil dostu olmayan sitelerin google arama sonuçlarında nerede ise hiç şansları kalmayacak.

#Eğer sitenizi mobil dostu yapmak istiyorsanız, önerim responsive dizaynları kullanmanız.

Eğer siteniz hala mobil dostu değilse ve wordpress kullanıyorsanız, En iyi worpress temaları başlıklı yazıma mutlaka göz atın derim.

Tabii eğer wordpress kullanmıyorsanız ve sitenizi mobil dostu yapma konusunda bir fikriniz yoksa, Google mobile friendly websites kaynağına göz atabilirsiniz.

9- Yazınızdan Link Çıkışları Yapın / Backlink Verin

#Yapılan en büyük site içi SEO hatalarından bir tanesi de site dışına link çıkışı yapmamak oluyor.

Nasıl yani ? Backlink vermek değil de, backlink almak google sıralamasını arttırmanın en etkili yollarından bir tanesi değil miydi?

Evet hala öyle ancak backlink almak tamamı ile site dışı SEO ile alakalı iken, backlink vermek tamamı ile site içi SEO ile alakalı.

#Bir içeriğinizden dışarıya içeriğiniz ile alakalı sağladığınız linkler google’ın içeriğinizin tam olarak ne ile alaklı olduğunu anlamasına yardımcı oluyor.

#Aynı zamanda ziyaretçilerinizi bir çok önemli ve alakalı kaynağa yönlendirmeniz, google gözünde içeriğinizin kaliteli bir bilgi merkezi olarak görünmesini sağlıyor.

İşte, backlink almak kadar backlink vermenin önemi burdan geliyor.

#Oran ise şu şekilde olmalı: Her 1000 kelimelik bir içerikte 2 -4 arasında içeriğiniz ile alakalı, sizden daha yetki sahibi, otoriter sitelerin içeriklerine link çıkışı yapmak.

#Ve dediğim gibi, backlink verirken, backlink verdiğiniz sitelerin kesinlikle içeriğinizle alakalı ve otoriter siteler olmasına dikkat edin.

Bunu yazınızı güçlü referanslar ile destekliyo olarak düşünmelisiniz. Çünkü google aynen bu şekilde düşünecektir.

10- Site İçi Linklemeler Yapmak

Site içi SEO için site içi linklemeler olmazsa olmaz faktörlerden bir diğeri. Vikipedi ise site içi linklemenin muazzam şekilde uygulandığı en iyi örneklerden bir tanesi.

Tabii vikipedi’nin nerede ise her konu hakkında yazılmış bir içeriğinin olması, her içeriği için en az 50 site içi linkleme yapma olanağı sağlıyor.

Tabii bizler için normal olanı ise, her bir içerikte eski içeriklere 2 ila 5 arasında link vermek olmalı. ( Yazdığınız konu ile alakalı olmaları şartı ile tabii ki )

11 – Site Hızını Arttırmak

#Google tarafından site hızının google sıralama kriterleri arasında olduğu ve direkt olarak içerik sıralamarına etki ettiği resmi olarak açıklandı.

#Peki siteniz ne kadar hızlı olmalı ? Bir ortalama ya da kriter var mı ? Tabii ki var. Siteniz 3 saniyenin altına açılması gerekiyor

Tabii 3 saniyenin ne kadar altında olursa, sıralamalarınıza o kadar olumlu etki edecektir. Site hıznızı Gtmetrix üzerinden ölçebilirsiniz.

Eğer site hızınız yeterli seviyede değilse, cdn kullanarak ya da site hızlandırma başlıklı yazımı takip ederek sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Ancak bunlara rağmen siteniz yine de hızlanmadı ise eğer probleminiz temanız ile alakalı ise hızlı bir tema kullanmanızı ki onun için de En Hızlı ve SEO uyumlu WordPress Temaları başlıklı yazımı ziyaret etmenizi

#Eğer temanızı değiştirmenize rağmen yine de siteniz yeterli hıza kavuşmadıysa o zaman kesinlikle host firmanızı değiştirmenizi tavsiye ederim.

Ben kendi blogumda Turhost kullanıyorum. Kendileri en iyi hosting firması başlık yazımda da yaptığım verilere dayalı çalışmada Türkiye’deki en iyi hosting firmalarında bir tanesi olduğunu kanıtladı.

Zaten blogumun hızı da direkt olarak kullandığım hosting firmasının referansıdır. O yüzden eğer host değiştirmeyi düşünürseniz, kesinlikle tavsiye ederim.

12- Yazıya LSI İçin Eş Anlamlı Kelimeler Serpiştirmek

#LSI (Latent Semantic Indexing) yani Türkçe anlamıyla gizli anlamsal indexleme için google ‘ın içeriğinizde odakladığınız anahtar kelimeye benzer, eş anlamlı ya da aratılma potansiyeli olan diğer kelimeleri görmesi gerekiyor.

Bu sebeple de sizin, kullandığınız ana anahtar kelime yanında benzer, eş anlamlı ya da alakalı anahtar kelimeler kullanmanız gerekiyor.

Örnek:Benim bu yazımda odaklandığım anahtar kelime site içi SEO iken, aynı zamanda bu yazım içerisinde;

>> site içi SEO çalışması, site içi SEO teknikleri, on page SEO, site içi optimizasyon, site içi SEO kuralları, SEO optimizasyon gibi kelimeleri de kullanmam gerekiyor.

Bu şekilde google içerikte sadece site içi SEO anahtar kelimesinin olmadığı ve bunun yanında kelimemin buna benzer aratılma potansiyeli olan kelimeler ile çevrili olduğunu gözlemliyor ve bu da içeriğin google gözünde ki kalitesini arttırıyor.

Peki bu tür benzer kelimeleri nasıl bulabilirsiniz ? Odaklandığınız anahtar kelimeyi google’da aratıp, sayfanın en altına indiğiniz de google bu kelimeleri sizlere sunuyor.

13- Resimleri Optimize Etmek

Site içi SEO (On Page SEO) için bir diğer önemli faktör ise, resimler ve optimizasyonları

1-Resimlerinizi sitenize yüklemeden önce isim verin: Ben bu yazım için öne çıkan görsel olarak belirlediğim resmimi ben daha yüklemeden önce bilgisayarımda site-ici-seo seklinde kaydettim.

Eğer sitenize yükleyeceğiniz resimler bilgisayarınızda IMG000234 ya da imgjjk2a23s şeklinde kayıtlı ise, bunları yeniden adlandırın ve resminiz ne ile alakalı ise o ismi verin.

Not:Bunu yaparken, Türkçe karakterler kullanmayın ve bosluk bırakmak yerine - işareti kullanın.

2-Sitenizde gösterilen boyuttan daha büyük boyutlarda resimler yüklemeyin: Blogumda içerik okunma kısmının genişliği 634 px ve bu yazımda da gösterime sunduğum tüm resimlerin max genişlik boyutu 634 px.

Eğer içeriğinize 800px genişliğinde bir resim yüklerseniz ve eğer resim içeriğini gösterdiğiniz alan genişliği 600px ise, resim görünürde 600px’e tam sığmış olarak görünse de sitenize gelen ziyaretçinin tarayıcısı onu 800px olarak indirir.

Normalde resmi 800px yerine alan genişliğiniz kadar, yani tam 600px genişliğinde sunsanız, ziyaretçi arada kalan 200px lik boyutu boşu boşuna indirmeyecek ve indirme süresinden kar elde edecek ki bu da direkt olarak wordpress site hızlandırma işlemine etki edecektir.

Bu kurala dikkat etmemeniz sonucunda google, page speed skorunuzu düşürecek ve site hızınız etkilenecektir. Site hızının SEO’ya ne denli etki ettiğini zaten biliyorsunuz.

3-Resimlerinizi sitenize yüklemeden önce görüntü kalitesini kaybetmeden optimize edin: (Sıkıştırma) Resim optimizasyonu yapmanın çok yolu var ancak ben bu işlem için Adobe Photoshop kullanıyorum.

4-Resimlerinizi sitenize yükledikten sonra resim başlığını, altyazı kısmını ve alternatif metin açıklamasını mutlaka girin.

5-Ve odaklandığınız anahtar kelimeyi başlık, altyazı ve alternatif metin kısmında mutlaka en az 1 defa kullanın.

#Şunu unutmayın ki, Google resimleri göremez, okur. Dolayısı ile google’a okuması için bir şeyler vermeliyiz ki o da eklenen resimlerin ne ile alakalı olduğu bilsin.

#Eğer google bir sayfa içerisindeki resimleri site-ici-seo-site-hizlandirma, site-ici-seo-resim-optimizasyonu, site-ici-seo-url-yapisi şeklinde görürse, o sayfanın site içi SEO ile ilgili bir içerik olduğu anlayacaktır.

14- Sosyal Paylaşım Butonları Kullanmak

Sosyal paylaşımlar direkt site içi SEO faktörü değildir ancak bir içerik ne kadar fazla paylaşım alırsa, o kadar kişinin dikkatini çekecek ve içeriğinizin backlink alma şansı o kadar yükselecektir.

Dolayısı ile, hangi niş üzerine yazarsanız yazın, sitenizde mutlaka sosyal paylaşım butonları bulundurun.

#Bir de size tavsiyem, sosyal paylaşım butonlarına içeriğin alt kısmında ya da üst kısmında yer vemek yerine, her zaman için sticky, yani mouse scroll hareketi ile içeriğin yanında sabit kalacak şekilde yer verin. Böylelikle içerik paylaşım oranınız çok daha fazla olacaktır.

15 – Uzun İçerikler Yazmak

Uzun yazıların google sıralamalarında ilk sıralarda çıkma eğilimleri kanıtlanmış bir gerçek. Bu nedenle içeriklerinizi en az 1900 kelime uzunluğunda yazmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Uzun yazılar potansiyel anahtar kelimeleri kullanmaya olanak sağlar. Nasıl mı ? Detayları en ideal yazı uzunluğu başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

16- Ziyaret Süresini Arttırmak

Google’ın ölçümlediği, bizim de bir site içi SEO faktörü olarak algılayabileceğimiz bir diğer önemli nokta ise ziyaretçilerin içeriklerimizde ne kadar süre geçirdiği

#Eğer bir ziyaretçi yazıya girer girmez geri butonuna basıp, yazıyı terk ediyorsa, bu durum google’a yazının düşük kaliteli bir içerik olduğu sinyalini verecektir.

#Bu sebeple eğer sitenizde geçirilen süreyi arttırarak google’da daha üst sıralara çıkmak istiyorsanız, oturum süresi arttırma başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

17- Kaliteli İçerik Yazmak

Biliyorum.. kaliteli içerik yazma tavsiyesini belki binlerce defa duydunuz ancak site içi SEO’da en önemli faktörlerden bir diğeri de kaliteli içerik üretmek.

Google’ın bir yazının kaliteli olup olmadığını ölçmek için direkt bir metodu olmasada bunu dolaylı bir çok yoldan yapıyor aslında.

  1. Returning Visitors ( Sitenizi ziyaret eden bir daha ediyor mu ? )

  2. Google Chrome Bookmarks ( Yer İşareti )

  3. Ziyaretçinin Ortalama Oturum Süresi

  4. Hemen Çıkma Oranı

  5. Direkt Trafik ( Google Aramalarında Ziyaretçilerinizin Yüzde Kaçı Sitenizi Direkt Aratıyor? )

#Bahsettiğim tüm by maddelere olumlu bir çizelge çizdirmenin tek yolu da kaliteli içerik yayımlamaktan geçiyor. Bu yüzden aslında On Page SEO için bu kadar önemli.

18- Yorum Sayısını Arttırmak

#Eğer sitenizde aktif, sağlıklı ve belirli bir oranda büyüyen bir topluluk varsa ( ki topluluktan kasıt takipçilerinizden ziyade daha çok interaktif bir şekilde yazılarınıza yorum yapan kişiler ) google gözündeki değeriniz artacaktır.

Site içi SEO Bonus: Tıklama Mıknatısı Metodu

Google bir yazının sıralamasını aldığı backlink, site içi SEO, sosyal paylaşımlar vs. gibi bir çok kriter doğrultusunda belirler.

Bu sırayı belirlemede kullandığı en önemli kriterlerden bir tanesi de CTR‘tir. ( Click Through Rate ). Peki nedir bu CTR ?

#Diyelim ki google bir içeriğinizi odaklandığınız anahtar kelime aratmalarında ilk sayfada 6. sıraya yerleştirdi.

Ve herhangi bir aratma teriminde google verilerine göre 6. sıradaki sitenin tıklanma oranı ise tüm aramaların %4‘ü kadardır.

#Bu durumda eğer odaklandığınız anahtar kelime aratmalarında 6. sırada yer alan siteniz, yine o anahtar kelimede aratma yapan tüm kullanıcıların %4’ünden fazlası tarafından tıklanıyorsa,

O zaman google bu içeriğin insanlar tarafından daha fazla görüntülenmeye ihtiyacı var diye düşünecek ve içeriğinizi daha üst sıralara taşıyacaktır.

#Eğer siteniz ortalamanın altına düşerse, yani bir şekilde yazı başlığınız ve meta açıklama kısmınız insanların dikkatini çekmeyip, %4’ün altında bir tıklanma oranı gösterirse,

O zaman da google içeriğinizin insanların ilgisini 6. sıra için yeterli seviyede çekmediğini, yani verilen 6. sırayı hak etmediğini düşünecek ve içeriğinizin sıralamasını düşürecektir.

#İşte buna CTR deniliyor. Yani kısaca insanların arama sonuçlarındaki tıklama eğilimleri

#Peki CTR nasıl yükseltilir ?

1-Çarpıcı Kelimeler Kullanmak: Daha önce bir yazım için CTR arttırma adına uyguladığım yöntemi sizlere aktarayım;

blogdan para kazanmak” konusunda yazdığım yazım, öncesinde ( 8. sıradayken ) aynı rakip yazıların başlıklarına benzer, nerede ise aynı başlıklara sahipti.

Yani: “Blog Yazarak Para Kazanmak” şeklindeydi. 8. sıradan an itibarı 4. sıraya gelmesindeki tek etken ise başlığa eklediğim 3 kelime oldu.

Başlığa eklediğim 3 kelime ise “Hemde Ayda 10.000 TL’ şeklindeydi, yani başlığımı “Blogdan Para Kazanmak | Hemde Ayda 10.000 TL” şeklinde değiştirdim.

Çarpıcı oldu mu ? Kesinlikle. Yani blogdan para kazanma konusunda araştırma yapan bir kişinin aklında “max. ne kadar kazanılabilir ki” sorusu tabii ki de olacaktır.

Başlığım ise bu sorusunun cevabını daha arama sonuçlarında, hem de şaşırtıcı bir rakamla dikkatini çekerek yanıtlamış oldu.

Yani yazı başlığımda kullandığım bu 3 kelime mıknatıs görevi gördü ve normalde 8. sırada yer alan içeriğimi günler içerisinde yazımı yazdığım an itibarı ile 4. sıraya kadar yükseltti ve yükseltmeye de devam edecek.

2-Google Adwords Reklamlarındaki Kelimleri Çalmak: Evet.. ne kadar etik tartışılır ancak kesinlikle işe yarayan bir diğer CTR arttırıcı faktör ise üzerine yazacağınız anahtar kelime için adwords reklamlarını bulup, kullanılan kelimeleri yazı başlığınızda ya da meta açıklamanızda kullanmak

Neden derseniz, eğer rekabetin yüksek olduğu bir anahtar kelimede yazıyorsanız, o kelime için onlarca büyük şirket reklam verecek ve reklam veren şirketlerin tamamı bu iş için ciddi para döküyor olacak.

Dolayısı ile, yüksek miktarlarda para harcanan bu reklamlar için seçilen kelimeler de bir çok araştıma sonucunda özenle seçilmiş kelimeler olacaktır.

Böylece bizler burada sadece aralardan o kelimeleri alarak, binlerce liralık arge çalışmasını ücretsiz yaptırmış oluyoruz.

Daha önce yayıma soktuğum bir yazımın başlığını ve meta açıklamasını belirlemek için önce google’da “hosting firmaları” diye aratma yapıp, reklam verenlerin kullandığı kelimeleri tespit ettim.

Ardından aratma terimini biraz daha derinleştirip, “hızlı hosting” diye aratma yaptığımda yine karşıma benzer kelimeler çıktı.

Aratma terimimi değiştirerek araştırmaya devam ettim ve yine karşıma genel olarak hep aynı kelimeler çıktı ve,

Başlığımı ve meta açıklamamı tamamı ile elde ettiğim bu kelimelerin karşımı ile oluşturdum;

Sonuç ? Sonuçları zaten biliyorsunuz :) Bilmiyenler ise, 4. maddeyi okumadan buraya gelen arkadaşlar dönüp, 4. maddeyi okuyabilirler.

3-Son olarakta kesinlikle etik olmayan ve black hat olarak düşünülen yöntem ise şu şekilde:

Şu an “blog nasıl açılır” anahtar kelimesinde google 1. sayfa 8. sırada yer alan içeriğime

Google’da “blog nasıl açılır” diye aratma yapıp, diğer sonuçlara tıklamadan benim içeriğime tıklarsanız

Ve bunu yazıyı okuyan binlerce kişi yapsa o içerik 8. sıra ortalama tıklanama oranını aşacağı için direkt saatler içerisinde sıra atlayıp, üst sıralara gelecektir.

Yani belirli içerikleriniz için takipçilerinizden bunu isteyebilirsiniz. Bu daha önce denenmiş bir yöntem ancak uzun vade de zararlarının ortaya konılduğuda bir gerçek. Dediğim gibi bu yöntemi önermiyorum. Sadece bilmeniz açısından belirtmek istedim.

#Benim sizlere site içi SEO adına anlatıcaklarım bu kadar. Okuduktan sonra bir de yazımda anlattığım her bir maddeyi aynı zamanda yazıma nasıl uyguladığımı detaylı inceleyin.

#Böylelikle site içi SEO’yu uygulamalı bir şekilde görerek daha iyi anlayabilirsiniz. Sizler için hem kusursuz bir On-Page SEO’ya sahip bir yazı oluşturmaya, hem de On Page SEO adına faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Yorumlanızı mutlaka bekliyorum.

Umarım Site İçi SEO: Site İçi Optimizasyon Rehberi (On-Page SEO) başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

©2021, WebMaster