WordPress Canonical Etiketi Kullanımı

WordPress Canonical Etiketi

Bu yazımda sizin kontrolünüz dışında içeriğinizi kopyalayan websitelerin (bireylerin) önüne geçmekten ziyade kendi sitenizde veya domainleriniz arası isteyerek veya istemeyerek yarattığınız kopya içeriklerin (duplicate content) SEO açısından önemini ve doğru kullanımın nasıl olması gerektiğini anlatacağım.

Rel=Canonical Etiket Nedir Nasıl Kullanılır?

rel=canonicalgoogle’a bir url adresinin başka bir url adresine eşit (eş değer, aynı) olduğunu söylemenin yoludur. Aslında Google’ın canocical anlatımı oldukça güzel fakat, kopya içerik (duplicate content) ve canocical (standart url) etiketi biraz karışık bir konu olduğu için yazmaya değer buldum.

URL B adresi, URL A adresinin kopyası olduğu zaman yani, URL A ve URL B adreslerinde bulunan içerikler 100% aynı olduğu zaman, URL B adresini canonical etiketi ile URL A adresine bağlıyoruz ve google URL Badresini ziyaret ettiğinde, URL Badresinin <head></head> tagları arasında rel=canonical etiketini görerek, aslında URL Badresinin URL Aadresinin kopyası (duplicate) olduğunu, yani kaynağın URL Aadresi olduğunu öğrenmiş oluyor. Böylece kopya içerik (duplicate) riski ortadan kalkmış oluyor çünkü google’a kaynağımızı göstermiş oluyoruz.

<link rel=”canonical” href=”http://www.siteniz.com/url-a.html” />

Diyelimki bir sayfanız diğer bir sayfanızla 100% aynı içeriğe sahip ve sadece URL adresleri değişik. Örneğin bir yazınız iki kategoriye sahip ve url adresleri şu şekilde;

https://wpmavi.com/wordpress-dersleri/cdn-kullanimi

https://wpmavi.com/wordpress-genel-bilgi/cdn-kullanimi

Kategorileri aynı, peki google arama sonuçlarında hangisini göstermeli ? Bunun kararını siz vereceksiniz. Daha çok bağlantısı olanı seçebilir, yada yazı turan atabilirsiniz tamamıyla size bağlı. Google ikisini birden gösteremez çünkü biri, diğeriyle aynı içeriğe sahip. Yani kopya içerik. (duplicate content)

Bu durumda ben https://wpmavi.com/wordpress-dersleri/cdn-kullanimi adresinin arama sonuçlarında çıkmasını istiyorsam https://wpmavi.com/wordpress-genel-bilgi/cdn-kullanimi adresini rel=canocical olarak diğer adresime bağlıyorum. Bunuda WordPress SEO by Yoast eklentisiyle yapabiliriz.

WordPress Admin Panelinden yazılarımıza gidiyoruz ve hangi yazıyı canocical etiketiyle bağlayacaksak, o yazımızı düzenle diyoruz ve yazının alt kısmında bulunan WordPress SEO by Yoast eklentisinin SEO kısmından gelişmiş ayarlar sekmesine tıklıyoruz.


Daha sonra gelişmiş ayarların en alt kısmında Canonical URL kısmına, yazımı hangi URL adresine bağlamak istiyorsam, o adresi giriyorum. Yani google’dan bu yazımın indexlenmemesini, bunun yerine diğer, bu içeriğimin 100% aynısı olan yazımın indexlenmesini istemiş oluyorum. Yazıyı güncelle dedikten sonra işlem tamamdır. Böylece kopya içerik (duplicate content) olayından kurtulmuş oluyoruz.


Bu şekilde ziyaretçilerime iki sayfamıda açık tutmuş oldum. Ziyaretçilerim sitem üzerinden iki adresede ulaşabilirken, google’ın gözünde iki adresimi birleştirmiş oldum. Yani iki içeriğimide ziyaretçilerime açık tutarken, içeriklerimden bir tanesini google’a kapatmış oldum.

Bir Sayfayı Kendi URL Adresiyle rel= canonical Etiketi ile Bağlamalı mı?

Bir yazınızı kendi URL adresi ile canonical olarak bağlamalı mısınız ? Bu oldukça tartışılan bir konu ama cevap evet. Araştırmalar sonucunda SEO açısından faydası görüldüğü için cevap evet. Hatta wordpress sitenizde her bir sayfanız ve yazınız için canonical etiketi kullanmalısınız. Yani her sayfayı kendisiyle bağlamalısınız. Bu işlem kesinlikle sitenizin SEO puanını arttıracaktır.

http://sizinsiteniz.com/wordpress/canocical/ http://sizinsiteniz.com/wordpress/canocical/?cmpgn=twitter http://sizinsiteniz.com/wordpress/canocical/?cmpgn=facebook

Google yukarıdaki adreslerin her birini teknik olarak diğerinden farklı görür ve öyle tanımlar. Aslında hangi URL adresine giderseniz gidin altaki adresi açar;

http://sizinsiteniz.com/wordpress/canocical/

Neden google’ın diğer URL adreslerin, indexlemesine izin verip, kopya içerik muamelesi görmeyi göze alalım ki ? O yüzden her bir sayfayı en temiz URL adresimize canonical etiketi ile bağlamak en mantıklı olanı.

Merak etmeyin bunu sizin için otomatik olarak WordPress SEO by Yoast eklentisi yapıyor. All in One SEO Pack eklentisinde de bu özellik mevcut. Eklentinin ayarlar bölümünden canonical URLs sekmesini seçip aktif hale getirmeniz yeterli.


Domainler Arası rel= canonical Etiketi Kullanmalı mıyım?

Ben ve benim gibi Türkiye’de wordpress üzerine yazan bloglarının içeriklerini tek bir sitede kullanıcılarına sunan bir site düşünün (içerik sahiplerinden izin alarak tabiki). Bu site benim içeriğimi yayınladığında google gözünde kopya içerik yayınlayıcısı olarak görünecektir.

Eğer bu site benim içeriğimi ilham kaynağı olarak gösterirse, yani rel=canonical etiketi ile içeriğin kaynağını benim url adresim olarak gösterirse, kopya içerik yaımlayıcısı gibi görünmekten kurtulur ve aynı zamanda da iki taraflı kazanım söz konusu olur. Hem diğer site kullanıcılarına içerik sunmuş olur, hemde google’ın gözünde benim içeriğimin değeri artmış olur.

Paravan website kurupta bu işi kendi sitesi için yapan insanlar var. Paravan siteler bu işlemi ne kadar geçerli kılıyolar bilemiyorum, denemedim. Ama teknik olarak, öğrendiklerime ve anlatıklarıma göre yararını görüyor olmaları lazım.

Kopya İçerik Olmaya Çok Yakın Sayfalarda Rel=Canonical Kullanmalı mıyım?

Diyelim ki bir ürünün 5 farklı rengi mevcut ve bu her 5 rengin içerikleri kopya içerik olmaya çok yakın. Örneğin 5 farklı rengin URL adresleri aşağıdaki gibi;

http://sizinsiteniz.com/urun/ceket/mavi http://sizinsiteniz.com/urun/ceket/sari http://sizinsiteniz.com/urun/ceket/yesil http://sizinsiteniz.com/urun/ceket/gri http://sizinsiteniz.com/urun/ceket/siyah

Böyle bir durumda  diyelim ki “mavi” renk sayfa içeriği “urun” sayfa içeriğinden 1 veya 2 cümle ile farklılık gösteriyorsa, mavi sayfasını rel=canonical etiketi ile urun sayfasına bağlamakta fayda var. Önerilen, benim gördüğüm ve öğrendiğim bu şekilde. Sizinde yapmanızı tavsiye ederim.

Rel=canonical mı kullanmalıyım Yoksa 301 Yönlendirmesi mi?

Bu iki yötemde aşağı yukarı birbirlerine benzerlik göstersede SEO yönünden bakarsak ikisi birbirinden çok farklı işlevlere sahip. Kritik farkları;

1-301 yönlendirmesi ziyaretçiyi url adresine yönlendirirken, rel=canonical etiketi ziyaretçiyi yönlendirmez.

2-Eğer iki sayfayıda birleştirmek ve kopya içerik oluşumunu tamamen ortadan kaldırmak istiyorsanız 301 yönlendirmesini kullanmalısınız.

3-Eğer her iki sayfayıda ziyaretçilerinize açık tutmak ve arama sonuçlarında sadece bir tanesinin görünmesini istiyorsanız ozaman rel=canonical etiketi kullanmalısınız.

Not: Eğer 301 Yönlendirmesi Nedir ? Nasıl yapılır ? gibi konularda detaylı bilgiye sahip değilseniz, WordPress 301 Yönlendirme (Redirection) başlıklı yazımda bunu detaylı bir şekilde anlattım.

Sayfa Numaralandırmada rel= canonical Etiketi Kullanmalı mıyım?


Google’a canonical etiketi ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir taneside bu. Diyelim ki arama sonuçlarında numaralandırılmış bir çok sayfa sonucunuz var. (1,2,3,4,5…) Bu arama sonucu bakımından verimsiz bir arama olarak görülebilir. Peki siz x sayfanızı 1. sayfaya rel=canonical etiketi ile bağlamalı mısınız?

Resmi olarak cevap hayır. Google bunu kesinlikle önermemekte. Önerdikleri şey ise, her bir sayfayı “hepsini gör” sayfasına rel=canonical etiketi ile bağlamanız yada rel=previous/next (önceki sonraki) taglarını kullanmanız. Bunu zaten bir çok tema otomatik olarak yapar yada sayfalandırma için wordpress eklentisi kullanıyorsanız çoğu eklentide bu özelliğe sahiptir.

Zincirleme Rel= canonical Bağlaması Yapmam Mümkün mü?

Soruyu birazdaha açarsak, rel=canonical etiketi ile yönlendirme alan bir sayfayı yine rel=canonical etiketi ile veya 301,302 yölendirmeleriyle başka bir sayfaya bağlamak mümkün mü?

Böyle bir durumda işleri biraz daha karmaşık hale getirmiş olursunuz. Genel olarak bu düşünce kötü bir fikir. Böyle bir bağlama fonksiyonel olarak hiç çalışmaya bilir yada zincirlediğiniz sayfalarda ciddi anlamda pagerank kaybetmenize yol açabilir. Mümkün olduğunca zincirleme canonical bağlantılarından uzak durmanızda fayda var.

rel= canonical Etiketi ve Sosyal Ağlar


Canonical Etiketi – Sosyal Ağlar

rel=canonical etiketine gereken değeri facebook ve twitter’da veriyor. Canonical etiketi ile başka bir içeriğe bağlanmış bir içeriği facebook’ta paylaştığınızda facebook, içeriğin kaynağından da kesitler sunar ve Canonical etiketi ile başka bir sayfaya bağlanmış bir içeriğe sosyal paylaşım butonları eklediğinizde, butonlar kaynak sayfanın paylaşım sayısını gösterir, rel=canonical etiketinin kullanıldığı sayfayı değil.

Umarım WordPress Canonical Etiketi Kullanımı başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressOptimizasyon #WordpressSEO

0 görüntüleme0 yorum

©2021, WebMaster