WordPress İletişim Formu Ekleme: İletişim Formu Oluşturma

WordPress İletişim Formu Ekleme

WordPress iletişim formu ekleme veya wordpress iletişim formu oluşturma işlemi için başka yere bakmanıza gerek yok çünkü kesinlikle doğru adrestesiniz !

Bu yazımda sizlere 4 farklı yöntem ile wordpress iletişim formu oluşturma yöntemi anlattım.

1- Hazır şablon olarak wordpress iletişim formu ekleme 2- Kendi / bireysel wordpress iletişim formu yapımı 3- WordPress ücretsiz eklenti ile wordpress iletişim formu oluşturma 4- WordPress ücretli eklenti ile wordpress iletişim formu oluşturma

WordPress İletişim Formu Oluşturma ( Mythemeshop Temaları İçin )

Eğer en hızlı temalar başlıklı yazımda ve bir çok wordpress temaları yazımda yer alan bir çok temanın kodlayıcısı olan MyThemeShop firmasından bir tema aldıysanız, ( Ayrıca bkz: Mythemeshop’tan tema nasıl satın alınır )

Bu firmanın temaları için wordpress iletişim formu oluşturma işlemi oldukça basit. Çünkü bu firmanın temalarında iletişim formaları temanın kodlaması ile birlikte geliyor.

1-Öncelikle Admin Paneli >> Sayfalar >> Yeni Ekle sekmesine gidip iletişim isminde bir sayfa oluşturun. Bu sayfası oluştururken, sayfanın sağ kısmında yayımla kısmın hemen altında Sayfa özellikleri kısmını göreceksiniz.

WordPress İletişim Formu Ekleme – Sayfa Özellikleri

2-Bu kısımdan Şablon olarak Contact Page kısmını seçip, yazıyı yayımla dediğinizde iletişim sayfanız iletişim formu eklenmiş bir şekilde oluşacaktır. ( Sayfa içeriğine herhangi bir şey eklemenize gerek yok )

WordPress İletişim Formu Ekleme – İletişim Sayfası Görünümü

WordPress Eklentisiz İletişim Formu Ekleme

WordPress iletişim formu yapımı eklentisiz de pek tabii mümkün. Hem de aşağıda anlattığım yöntem ile bu işlem inanın bana oldukça basit.

Site hızı google’da üst sıralarda çıkmak adına olmazsa olmaz en önemli kriterler arasında. Keza google sıralama kriterleri başlıklı yazımda da bu kriterin ne kadar önemli olduğundan bahsettim.

WordPress’te site hızına etki eden en önemli etkenlerden birsi de kullanılan eklenti sayısıdır. WordPress sitenizde ne kadar çok eklenti kullanırsanız, site hızına da etkisi doğru orantılı bir şekilde o kadar olumsuz olacaktır.

Dolayısı ile, wordpress iletişim formu oluşturma işlemini kodlama ile yapmak iyi bir opsyion olarak düşünülebilir.

Tabii bu oluştrmak istediğiniz iletişim formuna göre sizin karar vermeniz gereken bir durum. Eğer oldukça basit bir iletişim formu oluşturmak istiyorsanız hemen altta paylaştığım wordpress eklentisiz iletişim formu ekleme yöntemini uygulayabilir,

Eğer daha üst seviyede bir iletişim formu olutşrmak istiyorsanız da bunun için bir eklenti kullanabilirsiniz.

1- Öncelikle FTP ile site sunucunuza bağlanın ve Wp-Content >> Plugins dizinine gidin ve bu dizin altında wpmavi-iletisim-formu.phpisminde bir dosya oluşturup, alttaki kodu bu dosyanın içerisine ekleyin.

<?php
/*
Plugin Name: WPMAVI İletişim Formu Eklentisi
Plugin URI: https://wpmavi.com
Description: Oldukça Basit ve Hafif WordPress İletşim Formu Eklentisi
Version: 1.0
Author: Burak Oran
Author URI: https://wpmavi.com
*/

function html_form_code() {
 echo '<form action="' . esc_url( $_SERVER['REQUEST_URI'] ) . '" method="post">';
 echo '<p>';
 echo 'İsminiz (Gerekli) <br/>';
 echo '<input type="text" name="if-name" value="' . ( isset( $_POST["if-name"] ) ? esc_attr( $_POST["if-name"] ) : '' ) . '" size="40" />';
 echo '</p>';
 echo '<p>';
 echo 'Email Adresiniz (Gerekli) <br/>';
 echo '<input type="email" name="if-email" value="' . ( isset( $_POST["if-email"] ) ? esc_attr( $_POST["if-email"] ) : '' ) . '" size="40" />';
 echo '</p>';
 echo '<p>';
 echo 'Konu (Gerekli) <br/>';
 echo '<input type="text" name="if-subject" value="' . ( isset( $_POST["if-subject"] ) ? esc_attr( $_POST["if-subject"] ) : '' ) . '" size="40" />';
 echo '</p>';
 echo '<p>';
 echo 'Mesajınız (Gerekli) <br/>';
 echo '<textarea rows="10" cols="35" name="if-message">' . ( isset( $_POST["if-message"] ) ? esc_attr( $_POST["if-message"] ) : '' ) . '</textarea>';
 echo '</p>';
 echo '<p><input type="submit" name="if-submitted" value="Gönder"></p>';
 echo '</form>';
}

function deliver_mail() {

 
 if ( isset( $_POST['if-submitted'] ) ) {

 
 $name = sanitize_text_field( $_POST["if-name"] );
 $email = sanitize_email( $_POST["if-email"] );
 $subject = sanitize_text_field( $_POST["if-subject"] );
 $message = esc_textarea( $_POST["if-message"] );

 
 $to = get_option( 'admin_email' );

 $headers = "From: $name <$email>" . "\r\n";

 
 if ( wp_mail( $to, $subject, $message, $headers ) ) {
 echo '<div>';
 echo '<p>Teşekkürler! Mesajınız iletilmiştir.</p>';
 echo '</div>';
 } else {
 echo 'Ops! Bir problem oluştu.';
 }
 }
}

function if_shortcode() {
 ob_start();
 deliver_mail();
 html_form_code();

 return ob_get_clean();
}

add_shortcode( 'wpmavi-iletisim-formu', 'if_shortcode' );

?> 

2-Ardından Admin Paneli >> Eklentiler kısmına gelin ve WPMAVI iletişim formu eklentisini etkinleştir deyin.

3-Ve sitenizde iletişim formunu eklemek istediğiniz yere [wpmavi-iletisim-formu] kısa kodunu yazarak, wordpress iletişim formu ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Örnek: Admin Paneli >> Sayfalar >> Yeni Ekle deyip, sayfa ismini iletişim koyup, içerik kısmına ise [wpmavi-iletisim-formu] kısa kodunu yazıp, sayfayı yayımladığınızda o sayfada hemen alttaki resimde olduğu gibi iletişim formu yer alacaktır ve gönderilen mailler admin mail adresine düşecektir.

WordPress Eklentisiz İletişim Formu Ekleme

WordPress İletişim Formu Ekleme ( Ücretsiz Eklenti İle )

Tabii daha fonsiyonel bir wordpress iletişim formu eklemek istiyorsanız, ya da kod ekleme bana zor geldi, daha kolay wordpress iletşim formu nasıl eklenir diye soruyorsanız, bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

1-Öncelikle Contact Form 7 eklentisini kurup, etkinleştirin. ( Bkz: Eklenti nasıl kurulur ) Ve ardıdan Admin Paneli >> İletşim >> İletişim Formaları sekmesine gidin.

Eklenti kurulduğunda varsayılan ayarlarında hali hazırda oluşturulmuş bir wordpress iletişim formu ile birlikte gelir zaten. İletşim Formları sekmesine gittiğinizde de bu iletşim formunu göreceksiniz.

Mouse ile İletşim Formu 1 kısmının üzerine geldiğinizde Düzenle seçeneği çıkacatır. İşte bu Düzenle şeçeneğine tıklayarak wordpress sitenize eklemek istediğiniz iletişim formunu istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Düzenleme ekranında karşınıza şu şekilde bir bölüm çıkacaktır;

WordPress İletişim Formu Ekleme Contact Form 7

Bu kısım oluşturmak istediğiniz iletişim formunun içeriğini temsil eder. Bu kısma üst kısımda bulunan seçeneklerden telefon numarası, tarih, güvenlik önlemi için reCAPTCHA gibi özellikler ekleyebilirsiniz.

Eğer oluşturduğunuz iletişim formuna telefon numarası kısmı da eklemek istiyorsanız, üst kısımda yer alan Tel butonuna tıklayıp, gerekli kısımları doldurdıktan sonra

#Alttaki formda istediğiniz yere başında <label> ve sonunda </label> kodu ile ekleme yapabilirsiniz.

WordPress İletişim Formu Ekleme – Telefon Numarası Kısmı

Ardından iletişim formunu eklemek istediğiniz sayfaya formun en üst kısmında mavi şerif içerisinde yazılmış kısa kodu eklemeniz gerekiyor.

Örnek: Admin Paneli >> Sayfalar >> Yeni Ekle deyip, sayfa ismini iletişim koyup, içerik kısmına ise [contact-form-7 id="300" title="İletişim formu 1"] kısa kodunu yazıp, sayfayı yayımladığınızda o sayfada  iletişim formu yer alacaktır ve gönderilen mailler ise iletişim formu düzenleme kısmında bulunan Posta sekmesinde belirttiğiniz mail adresine düşecektir.

WordPress İletişim Formu Oluşturma ( Ücretli Eklenti İle )

WordPress İletişim Formu Oluşturma – Ücretli

Detaylı Incele Canlı Demo

Eğer ben daha profesyonel bir wordpress iletişim formu eklemek istiyordum diyorsanız, o zaman W8 Contact Forum iletişim formu eklentisine ya da en iyi iletişim formu eklentileri başlıklı yazımda belirttiğim diğer eklentilere mutlaka bir göz atın derim.

Eğer ilk defa ücretli bir eklenti satın alacaksanız, Codecanyon’dan eklenti satın alma başlıklı yazıma mutlaka bir göz atın derim.

Eklenti özelliklerinden bahsedecek olursam;

  1. İletişim formuna profile resmi ekleyebilme

  2. İletişim formuna sosyal medya iconları ekleyebilme ve link verme

  3. 4 Farklı captcha modeli

  4. İletişim formuna mesaj gönderen kişiye otomatik mail geri dönüşü yapma özelliği

  5. İletşim formuna mesaj girenin departman seçebilme 

  6. İletişim mesajlarını admin panelinde de okuyabilme özelliği

  7. İletişim formuna mesaj gönderenin göndereceği kategoriyi / departmanı ya da konuyu seçebilme özelliği

Gibi onlarca özelliği olan oldukça şık ve profesyonel bir iletişim formu eklentisi. Dediğim gibi eğer kurumsal bir wordpress siteniz varsa, bu siteye wordpress iletişim formu ekleme işlemi için kesinlikle böyle bir eklenti kullanabilirsiniz.

Umarım WordPress İletişim Formu Ekleme: İletişim Formu Oluşturma başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

©2021, WebMaster