WordPress Yazı Ekleme: Yazı Editörü ile İlgili Herşey !


WordPress Yazı Ekleme

WordPress yazı ekleme işlemi ile ilgili hazırladığımız bu yazıda, sadece wordpress’te yazı nasıl eklenir konusunu değil, aynı zamnda wordpress yazı editörü ile ilgili olan tüm alanların ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı ile ilgili detaylı bir rehber hazırladık;

WordPress Yazı Ekleme Paneli ve Parçaları >> Ekran Tercihleri >> Başlık Alanı >> Kalıcı Bağlantı Alanı >> Ortam Ekle >> Yazı Editörü ve Yazı Alanı >> Özet Alanı >> Geri İzlemeleri Gönder Bölümü >> Özel Alanlar >> Yazı Kısa İsmi >> Yazar Alanı >> Sürümler Alanı >> Yorumlar Bölümü >> Yayımla Bölümü >> Kategoriler Alanı >> Biçim Bölümü >> Etiketler Alanı >> Öne Çıkarılmış Görsel WordPress Yazıları Nereye Kaydediyor? WordPress Toplu Yazı Silme WordPress Yazı Tarihi Değiştirme WordPress Yazı Bölme WordPress Yazıları Yoruma Kapatma WordPress Yazı Zamanlama WordPress Yazı ID Öğrenme

WordPress Yazı Ekleme ile Sayfa Ekleme Arasındaki Fark

WordPress’te temel olarak içerik ekleyebileceğiniz iki alan mevcuttur; WordPress Yazılar ve WordPress sayfalar. Teknik olarak her iki alan da farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Yazılar:WordPress yazılar alanı site içeriğinize göre blog yazılarınızı, haber içeriklerinizi, makalelerinizi yayınlayabileceğiniz bir araçtır. Bu alanda içeriklerinizi kategorilere bağlayabilir, anahtar kelimelerinizi ekleyebilir, galeri, video gibi özel şablonlar kullanabilirsiniz. WordPress yazılar alanı ile eklediğiniz yazılar, sitenizini öne çıkaran esas içeriklerdir.

Sayfalar:WordPress sayfalar alanı ise karşılama sayfası (anasayfa) iletişim, hakkımızda açıklaması, kategori listeleme, içerik listeleme, portföy listeleme, yazar profili gibi sitenizi ilgilendiren içerikler için kullanılırlar. Sayfalar kategorilere bağlanamazlar. Sayfalar için video, galeri gibi biçimsel şablonlar oluşturulamaz.

WordPress sayfalar ile oluşturduğunuz içerikler sadece sitenizle alakalı olacağından, asıl ziyaretçilerinizn ilgisini çekecek olan içerikleriniz WordPress yazılar alanı ile yayınlamanız en doğrusu olacaktır.

WordPress Yazı Ekleme Paneli ve Parçaları

1-WordPress’de yazı ekleme için admin panelimizden Yazılar >> Yeni Ekle yolunu izliyoruz.Dip Not:

Karşımıza çıkan sayfada yazılarınızı kolayca yayınlayabilmeniz için yardımcı olacak birden çok alan ve araç mevcut. Bu alana WordPresss yazı paneli adı verilir.

Buradaki alan ve araçları kullanarak oluşturacağınız içeriği yayınladığınızda WordPress, bu yazıyı tarayıcıların okuyabileceği kodlara sizin yerinize çevirir.

Keza WordPress gibi CMS sistemlerinin (içerik yönetim sistemleri) asıl amacı budur. Böylece kod bilgisine sahip olmadan internet sitesi içeriği hazırlayıp yayınlayabilirsiniz.

Şimdi bu alanların ve araçların ne işe yaradıklarını, nasıl kullanıldıklarını tek tek inceleyelim.


WordPress Yazı Ekleme – Yazı Paneli

Ekran Tercihleri

WordPress yazı panelindeki alan ve araçların ne işe yaradıklarına geçmeden önce, tüm bu alanları açmamız, daha doğrusu aktif hale getirmeniz, sizin altta yapılan analtımı takip edebilmeniz açısından daha uygun olacaktır.

WordPress’i ilk kurduğunuzda varsayılan olarak WordPress yazı panelinde tüm araç ve alanlar yer almaz.

1-Bu alanları panelin sağ üst tarafındaki Ekran Tercihleri seçeneğini kullanarak açabiliriz.

2-Panelin sağ üst kısmındaki Ekran Tercihleri seçeneğine tıklayarak, bu kısımda bulunan tüm kutuları işaretleyin.

Tabi ekran kalabalığı olmaması için daha sonradan işinize yaramayan seçenekleri tek tek yine bu ekran tercihleri kısmından işaretlerini kaldırarak etkisiz hale getirebilirsiniz. Burada yer alan seçeneklerin işlevlerini yazının devamında detaylıca anlatıyor olacağım.


WordPress Yazı Ekleme – Ekran Tercihleri

Başlık Alanı

WordPress yazı ekleme işleminde yazınızın başlığının yazıldığı kısım burası. Yayınlayacağımız yazının ana başlığını bu alana yazıyoruz.

Bu alana yazılan ana başlık, yazımız yayınlandıktan sonra H1 tagı ile otomatik etiketlenir. ( bkz: site içi seo ). Eğer herhangi bir SEO eklentisi ile ayrı bir SEO başlığı belirtilmediyse, arama motorları da bunu yazı başlığı olarak görürler ve arama sonuçlarına yansıtırlar.

Örnek olarak bir haber içeriği girelim. İçeriğimizin başlığını “Kenan Sofuoğlu Ard Arda 3. Kez Kazandı olsun.”


WordPress Yazı Ekleme – Yazı Başlığı

Kalıcı Bağlantı Alanı

Kalıcı bağlantı alanı, yazınızın url adresidir. Yazınız yayınlandıktan sonra ziyaretçileriniz bu url adresi ile içeriğinize ulaşırlar.

Mesela bu yazının URL adresi şu şekildedir; wpmavi.com/wordpressbaslangic/wordpress-yazi-ekleme.html

Yazı başlığı eklemesini bitirdiğiniz zaman, kalıcı bağlantının otomatik olarak oluşturulduğunu görürsünüz.

WordPress bu işlemi yazı başlığınıza göre yapar. Türkçe karakterleri atar, kelime aralarına tire işareti koyar, noktalama işaretlerini atar. Böylece uygun bir link yapısını sizin yerinize oluşturur.

#Ancak site içi SEO kurallarına göre bir URL adresi sadece o yazı için odaklanılan anahtar kelimeden oluşmalı ve mümkün olduğunca kısa olmalıdır.

Bunu otomatik olarak wordpress’e bıraktığınızda, yazı başlıklarınız genelde uzun olacağı için URL yapınızda uzun olacaktır. Dolayısı ile her yazınızın URL adresini düzenlemeniz gerekmektedir.

Bu düzenleme işlemi için de yazınızın kalıcı bağlantısının hemen yanındaki düzenle butonuna basıyoruz. Böylece linki düzenleyebilmeniz için bir kutu açılıyor.

Bu alandan URL yapınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Düzenleme işlemi bittekten sonra hemen sağ kısmına bulunan tamam butonuna tıklmayı unutmayın.


WordPress Yazı Ekleme – Kalıcı Bağlantı

Eğer sizin kalıcı bağlantılarınız http://siteniz.com/?p=13http://siteniz.com/2017/05/ornek-yazi/ gibi biçimlerde ise bu seo açısından uygun olmayan bir link yapısıdır. WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları adlı yazımıza göz atarak uygun kalıcı bağlantıları nasıl ayarlayabileceğinizi görebilirsiniz.

Ortam Ekle ( Resim – Fotoğraf – Video vs. )

İçeriklerinize resim, video ekleme, resim galerileri oluşturma gibi medya unsurları eklemek için bu butonu kullanıyoruz. Butona tıkladığınızda bilgisayarınızdan ya da herhangi bir siteden görsel, video ve ses dosyaları yükleyebileceğiniz bir araç açılıyor.

WordPress Yazı Ekleme – Ortam Ekleme Butonu

Bu penceredeki Ortam Ekle seçeneğinden, o ana kadar yüklenmiş medyalarınızın listelendiği Ortam Kütüphanesine ulaşabilirsiniz.

1-Ortam Kütüphanesi sekmesinin hemen yanındaki Dosya Yükle sekmesinden de Dosya Seçin butonunu kullanarak bilgisayarınızdan dosya yükleme işlemi yapabilirsiniz.

2-Dosya seçimini yaptıktan sonra ise, eklediğiniz resmin boyutlarını açılan ekranın en alt sağ kısmından belirleyebilirsiniz. Belirledikten sonra da yazıya ekle diyerek yazınıza ekleyebilirsiniz.

Eğer medya dosyalarınızı başka bir siteden link vererek sitenizde yer almasını istiyorsanız URL’den ekle seçeneğini kullanabilirsiniz.


WordPress Yazı Alanı Ortam Ekle

#Bu kısımda dikkat etmeniz gereken nokta, WordPress yazı alanı içerisinde imleç nerede ise, ekleyeceğiniz görsel ya da medya dosyalarınız oraya eklenir. Eğer yanlış bir yere eklediğinizi düşünüyorsanız eklediğiniz dosyayı yazı paneli içerinden sürükle bırak yaparak istediğiniz yere taşımanız da mümkün.

Medya dosyalarınızı yazı içerisine ekledikten sonra üzerlerine bir kez tıkladığınızda ise çıkan araçtan sağa – sola hizalama, ortalama işlemlerini yapabilirsiniz.

Aynı araçtaki kalem işaretine basarak da görselleriniz meta etiketlerini, resmin bağlantı URL adresini ayarlayabilirsiniz.


WordPress Yazı Alanı Görsel Düzenleme

X butonuna tıklayarak da yazı içeriğinizden eklediğiniz dosyayı kaldırabilirsiniz. Bu butona tıkladığınzda dosyanız sadece yazı içeriğinizden kaldırılır; ortam kütüphanenizden silinmez. Tamamen silme işlemini ise Admin Panel >> Ortam sekmesinden yapabilirsiniz.

Yazı Editörü ve Yazı Alanı

WordPress yazı ekleme işleminde içeriklerimizi oluşturacağımız bir WordPress Yazı editörü ve yazı alanını kullanıyoruz. WordPress yazı alanı, çoğumuz aşina olduğu Office Word programı ile hemen hemen aynı mantıkta işler.

WordPress yazı alanını iki şekilde kullanabiliriz:

#Görsel sekmesindeki alanda bir adet metin editörü bulunmaktadır. Bu editörün içinde yer alan butonlar ile yazıları kalınlaştırma, alt başlıkları tanımlama, WordPress yazı rengi değiştirme, italik yapma, WordPress yazı ortalama gibi işlemleri yapmamız mümkün.


WordPress Yazı Editörü – Görsel Editör

#Tabi wordpress’in varsayılan görsel editöründeki işlevler size yeterli gelmeyebilir. Mesela yazıların altını çizme ve yazıları ekrana sağa ve sola yaslayarak tam oturtma işlev butonlarını WordPress son güncellemeleri ile kaldırdı. Fakat bu iki işlevi klavye kısa yoları ile kullanabilirsiniz:

  1. Metnin altını çizmek için: altını çizeceğiniz metni mause ile seçili hale getirip CTRL+U kombinasyonunu kullanın.

  2. Metni sağa sola yaslamak (iki yana yaslama) için tüm metni seçili hale getirip Alt + Shift + J kombinasyonunu kullanın.

Diğer tüm klavye kısayollarının neler olduğunu ise Görsel editörde bulunan soru işareti ( ? ) butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz.

#WordPress’in varsayılan görsel editörü size yeterli gelmiyorsa, WordPress gelişmiş yazı editörü  TinyMCE Advanced adlı eklentiyi yükleyerek yazınız için gerekli olan tüm işlevleri aktif edebilir, butonların yerlerini dilediğinizce değiştirebilirsiniz. ( bkz: eklenti nasıl yüklenir )

#Metin sekmesinde ise yazımıza bazı html etiketlerini entegre edebilmemiz sağlanır. Bu alanı genelde html diline hakim olanlar, görsel editörde bulunmayan bazı işlevleri kod yazarak uygulamak için kullanırlar.

Editörün başındaki botunlar da bazı html kodlarına ait kısayol butonlarıdır.


WordPress Yazı Editörü – Metin Editörü

Siz de ileride yazınıza bazı işlevsel özellikleri kod ile eklemek isterseniz eğer Metin alanını kullanabilirsiniz.

#Dikkat etmeniz gereken bu tür kodları Görsel sekmesinden değil, Metin sekmesini açarak eklemeniz. Aksi halde Görsel sekmesine eklenen kodlar kod olarak değil, normal yazı olarak algılanır ve o şekilde yayınlanır.

WordPress’in sunduğu diğer bir güzel özellik  ise şu;

Yazı editörünün sağ üst köşesindeki buton ile dikkatinizin dağılmasını engelleyebilirsiniz. Bu butona tıkladığınızda ekranınızda sadece WordPress yazı alanı kalacak, diğer tüm alan ve araçlar yok olacaktır. Mause’u yazı alanı dışına çıkardığınızda ise yine her şey eski haline dönecektir.


WordPress Yazı Ekleme – Dikkat Modu

Bir de WordPress yazı alanı altındaki alanda yazınızdaki toplam kelimelerin gösterildiği bir kelime sayacı ve otomatik taslak kayıt bilgisi bulunuyor.


WordPress Yazı Alanı – Bilgi Ekranı

Özet Alanı

Bu kısım içeriğinizin kısa bir özetini manuel olarak girebileceğiniz bir alandır. Bu alan boş bırakıldığında, anasayfa, kategori sayfası, yazar sayfası gibi içeriklerinizin listelendiği sayfalarda, yazınızın ilk paragrafından itibaren belirlenen karaktere kadar yazınızın bir bölümü özet olarak gösterilir.

Özet alanı, eğer temanız destekliyorsa, yazınızı yayınladıktan sonra yazı başlığınızın hemen altında görüntülenir. Bazı temalar bu alanı desteklemezler ve doldursanız da yazınızda görüntülenmezler. Fakat yazınızla ilgili özet çeken RSS gibi hizmetlerde bu alandaki yazınız ön plana çıkar.


WordPress Yazı Paneli – Özet Alanı

Geri İzlemeleri Gönder Bölümü

WordPress’te yazı ekleme işlemi yaparken yazılarınızda diğer WordPress alt yapılı sitelere bağlantı verdiğinizde, o siteye bir geri bildirim gider. Böylece diğer site haberdar edilir.

Geri İzlemeleri Gönder bölümü de önceki sürümlerde geri bildirim için kullanılmaktaydı. Yazı içi bağlantı haricinde yine bu alana bağlantı verilen sitenin adresi yazılıyordu.

Fakat son güncellemelerle bu alanın doldurulmasına gerek kalmadı. Yazı içine eklediğiniz bağlantı yeterli oluyor. Bu nedenle bu alanı kullanmanıza gerek yok. Ekran tercihlerinden işaretini kaldırabilirsiniz.


WordPress Yazı Alanı – Geri İzlemeleri Gönder

Özel Alanlar

WordPress yazı ekleme işleminde Özel Alanlar konusu, geniş kapsamlı, ayrıca bir konuda ele alınabilecek ve kod bilgisi gerektiren bir konu. Bu nedenle bir örnek üzerinden ne işe yaradığına değineceğim.

Diyelim ki WordPress alt yapılı bir emlak siteniz mevcut. İlanların listelendiği sayfada emlağın fiyat bilgisi, metrekare bilgisi, oda sayısı gibi bir takım veriler de yer alması gerekiyor.

İşte özel alanlar bölümüyle bunu mümkün kılabiliyorsunuz. Tabii bu tür ayarlamaları yapmak için kodlama bilginizin olması gerekiyor. Kodlama bilmiyor ve bu tür özel işlevler arıyorsanız da, aradığınız işlevleri içinde barındıran bir wordpress teması bakın.


WordPress Yazı Editörü Özel Alanlar

Yazı Kısa İsmi

Bu alan da eskide kalmış bir işlevi barındırıyor. Yazının başında yazımızın kalıcı bağlantısını nasıl ayarlayacağımıza değinmiştik. Yeni sürümlerde kalıcı bağlantıyı düzenlememiz gerektiğinde anlattığım bölümü kullanabiliyoruz. Doğal olarak bu bölüme ihtiyacımız kalmıyor.

Yazar Alanı

WordPress yazının yazarını değiştirme işlemini bu alanda yapabiliyoruz. Birden çok yazar barındıran WordPress alt yapılı sitelerin işine yarayacak bu alanda, yazıyı siz yazmasanız da siz yazmışsınız gibi gösterebilmenizi sağlıyor.

Mesela, ücretli olarak dışarıdan makale alımı yapıyorsunuz. Makalelerin siteye girilmesi için makaleyi yazan kişi için bir yazar hesabı açtınız. Yazar yazıyı bitiriyor. Yazı yayınlanmadan önce bu alandan yazar seçimi yaparak WordPress yazının yazarını değiştirme işlemini yapabiliyorsunuz.

#Eğer bu işlemi toplu olarak veya tek tek yazıları düzenleyerek değil de, daha kısa bir yolla yapmak istiyorsanız da, yazının yazarını değiştirme başlıklı yazıma bakabilirsiniz.


WordPress Yazı Ekleme Paneli Yazar Alanı

Sürümler Alanı

WordPress’te yazı ekleme işleminde yazınızı her taslak olarak kaydettiğinizde, yazı sürümleri kayıt altına alınır. Böylece fikir değişikliklerinde yazılarınızın önceki versiyonlarına dönüş yapabilirsiniz.

Sürümler alanında yazınızı taslak olarak kaydettiğiniz her sürüm için bir kayıt oluşturulur. Bu kayıtlarda kaydın zamanı da görüntülenir ve her sürüm için bir numara verilir. Yazınız için her sürümü bu listeden görebilir, dilediğinizn üzerine tıklayarak geri dönüş yapabilirsiniz.


WordPress Yazı Editörü – Sürümler Alanı

Yorumlar Bölümü

WordPress yazı ekleme işleminde yazılarınıza yapılan yorumları görüp kontrol edebileceğiniz alandır. Siz de bu alandan yazılarınız daha yayınlanmadan yorum eklemesi yapabilirsiniz.

Admin panelinizdeki Yorumlar menüsünden de bu işlemi yapabileceğiniz gibi WordPress yazı editörü alanından da yazılarınızın yorumlarını kontrol etmeniz mümkün. Eğer size gereksiz geliyorsa ekran tercihleri seçeneklerinden bu alanın işaretini kaldırabilirsiniz.


WordPress Yazı Alanı Yorumlar Bölümü

Yayımla Bölümü

WordPress’te yazı ekleme, WordPress yazı düzenleme işlemlerinde en çok işimize yarayacak olan Yayımla bölümü ile WordPress yazı kaydetme, WordPress yazı zamanlama, WordPress yazı silme, WordPress yazı tarihi değiştirme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

#Taslak Olarak Kaydet: Yazılarınızı yayımlamadan önce WordPress yazı kaydetme işlemi için bu butonu kullanabilirsiniz. Butona bastığınızda, yazınız içerisinde o zaman kadar yaptığınız işlemler yayımlanmadan kayıt edilir.

Bundan sonra sitenizden çıkış yapabilirsiniz. Tekrar girdiğinizde admin panelinizden Yazılar >> Tüm Yazılar yolunu izleyerek yarım bıraktığınızı yazıyı görebilir, üzerine tıklayarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

#Önizleme: Bir yazıyı yazarken, yazının sitenin ön yüzünde nasıl görüneceğini incelemek için bu butonu kullanabilirsiniz. Yazınız yeni bir sekmede yayımlanmış gibi açılacak, siz de görünüme göre gerekli değişiklikleri yapabileceksiniz.

#Durum:

Düzenle butonuna basarak şu değişiklikleri yapabilirsiniz;

  1. Taslak: Yazının henüz yayımlanmadığını gösterir. Yayımlanmış bir yazıyı taslak durumuna getirerek yayımdan geri çekebilirsiniz.

  2. İnceleme Bekliyor: Çoklu yazara sahip olan sitelerde, site sahibinin yazarların biten yazılarını incelemesi için bir durum gösteren seçenektir.

  3. Yayımlanmış: Yazının yayıma alındığını gösterir. Taslak veya İnceleme Bekliyor durumuna getirerek yazıyı yayımdan çekebilirsiniz.

#Görünürlük: Eğer yazılarınızın herkesin göreceği şekilde değil de, belirli bir şifreye sahip olanların ya da sadece kayıtlı kullanıcıların görmesini istiyorsanız, gerekli düzenlemeleri buradan yapıyorsunuz.

  1. Herkese açık: Yazının herkese açık bir şekilde yayınlandığını gösterir. Ayrıca bu yazıyı ansayfada sabitle seçeneğini kullanarak, yazınızın ana sayfada en üstte sabit bir şekilde listelenmesini sağlayabilirsiniz.

  2. Parola Korumalı: Sadece şifreye sahip olan kullanıcıların şifre girerek görebileceği yazılar için bu seçeneği kullanabilirsiniz. WordPress yazı şifreleme hakkında daha detaylı bilgi için WordPress Yazı Şifreleme yazımıza göz atabilirsiniz.

  3. Özel: Yazılarınızın sadece sitenizdeki kayıtlı kullanıcıların görmesini istiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

#Hemen Yayımla: WordPress zamanlanmış yazı işlemi için bu alanı kullanmanız mümkün. Düzenle yazısına tıklayıp WordPress yazı yayımlama tarih ve saatini ayarlayabilirsiniz.

#Çöpe Taşı: Yayımlamaktan vazgeçtiğiniz ve silmek istediğiniz yazıları bu yazıya tıklayarak çöp kutusuna taşıyabilirsiniz.


WordPress Yazı Editörü – Yayımla Alanı

Kategoriler Alanı

WordPress sitenize bir yazı eklerken bu yazının belirli bir kategoriye bağlı olması zorunludur.  Siz yazınızı belirli bir kategoriye atamasanız bile, wordpress bunu otomatik yapar. ( Varsayılan kategoriye atar )

Eğer blogunuza hala kategori eklemesi yapmadıysanız ve WordPress’e kategori nasıl eklenir bilmiyorsanız WordPress Kategori Oluşturma yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu alandan yazımızın bağlı olacağı kategoriyi işaretliyoruz. Eğer alt kategorilerimiz varsa hem ana hem de alt kategoriyi işaretlememiz gerekiyor.

Ek olarak yazılarınıza birden fazla kategoriye bağlamanız mümkün. Yoast Seo veya benzeri seo eklentileri kullanıyosanız, birden fazla kategori seçmek istediğinizde kategori yanlarında Birincil ve Make Primary yazıları çıkacaktır. Hangi kategorinin yazınızla daha alakalı olduğuna göre Make Primary seçeneğini kullanarak yazınızın bağlanacağı kategoriyi öncelikli kategori olarak seçebilirsiniz.


WordPress Yazı Editörü Kategoriler Alanı

Biçim Bölümü

WordPress yeni yazı ekleme işleminde temaların sunduğu bir işlev olan Biçim bölümü ile içeriklerinizin türüne göre seçim yapabilirsiniz.

Bu alanda yaptığınız seçime göre yazınızın yayınlandığı sayfanın tasarımı, temanın belirlediği kriterlere göre otomatik olarak değişebilir.

Mesela buradan Kenar seçeneğini seçtiğinizde gönderiniz başlıksız olarak yayımlanır. Twitter, Facebook gibi durum güncellemeleri buna örnek verilebilir.

Ya da bir Wallpaper sitesine sahip olduğunuzu ve içeriğinizin bir çok görselden oluştuğunu varsayalım. Bu alandan Galeri seçeneğini seçtiğinizde sayfa tasarımınız da görsellerinizi ön plana çıkaracak şekilde düzenlenir.

Buradaki seçenekler kullanılan WordPress temalarına göre değişiklik gösterir. Bazı temalarda hiç biçim seçeneği olmayabilir.


WordPress Yazı Alanı Biçim Bölümü

Etiketler Alanı

Etiketler alani yazınızın anahtar kelimelerini, aralarına virgül koyarak girebileceğiniz bir alan. Eskiden arama motorları, bu alan girdiğiniz anahtar kelimelere göre yazı içeriğiniz anlıyor, arama sonuçlarına yansıtıyordu.

Fakat artık bu alanı kullanarak etiket eklemenize kesinlikle gerek yok. Google artık yazınızı tamamıyle tarayarak, en çok tekrar eden kelimelere göre yazı içeriğinizi anlayabiliyor.

#Bu nedenle etiket kullanımı eskiden ne kadar önemliyse, günümüzdeki gelen algoritma güncellemeleri ile artık o kadar önemsiz. SEO Teknikleri: %150 Trafik Artışı Garantili SEO İpuçları başlıklı yazımızdan etiket kullanımının neden gereksiz olduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yine de etiket girme konusunda ısrarcıysanız, bu alana gireceğiniz etikerler arasına virgül koymayı unutmayın. Yazınızı yayınladıktan sonra buradaki kelimeler, temanızın tasarımına göre yazı içerisinde listelenir.


WordPress Yazı Editörü Etiketler Alanı

Öne Çıkarılmış Görsel

WordPress yazı ekleme işleminde, yazılarınız sitenizin ana sayfasında, kategori ya da etkiekt sayfalarında yahut Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda yayınlanırken veya listelenirken, yazınızın başlığı yanında çıkan resimler için Öne Çıkan Görsel terimi kullanılır.

Yazınızın öne çıkan görselini bu alandan yükleyebilir ya da yüklediğiniz öne çıkan görseli yine bu alandan kaldırıp değiştirebilirsiniz.


WordPress Yazı Alanı Öne Çıkan Görsel

WordPress yazı alanı için varsayılan olarak gelen alanlar bu şekilde. Kullandığınız temalara ve eklentilere göre, WordPress yazı paneli işlevselliğini arttırmak için yeni işlevler için yeni alanlar açılabilir.

#Mesela WordPress Email Aboneliği ve MailChimp Kullanımı yazımızda bahsettiğimiz  Wp Subscribe Pro eklentisi kurulduğu zaman WordPress yazı alanına, o an eklediğiniz yazı için e-mail gönderilip gönderilmeyeceğini belirleyeceğiniz bir seçenek alanı eklenir.

Tüm bu alandalardan kullanmadıklarınızı Ekran Tercihleri kısmından kapatarak, WordPress yazı editörü sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlamanın yanı sıra, kalabalık görünümden de kurtulmuş olursunuz.

WordPress Yazıları Nereye Kaydediyor?

Başlangıç seviyesindeki kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisi WordPress yazıları nerede sorusudur. Mantıken çoğu kullanıcı yazılarını, sitesini ait olduğu sunucu dosyalarında arar.

Ancak WordPress ile oluşturduğunuz yazılar, WordPress kurulumu sırasında oluşturduğunuz veritabanında veri olarak kaydedilir.

Oluşturduğunuz veritabanına cPanel’inizden ulaşabilirsiniz. cPanel’e giriş yaptıktan sonra Veritabanları başlığındaki phpMyAdmin yazısına tıklayın. Sol taraftaki panelden veritabanı isminize tıklayın. Hemen altında listelenen sonu _post ile biten tablo ismine tıklayın. Sağ tarafta yazılarınızı veri olarak görebilirsiniz.


WordPress Yazıları Nereye Kaydediyor?

#Sistemsel sıkıntılar yaşamamanız adına buradaki verilerle hiç bir şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Burada sadece yazılarınız değil, yazılarınızın yayımlanabilmesi için gerekli olan birden çok değişken bulunmaktadır.

Eğer WordPress yazılarınızı yedeklemek istiyorsanız WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme – Site Yedekleme başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

WordPress Toplu Yazı Silme

WordPress ile oluşturduğunuz içeriklerinizin tamamını ya da birden fazla içeriğinizi toplu bir şekilde silebilmeniz mümkün.

1-Bunun için admin panelinizden Yazılar >> Tüm Yazılar yolunu izliyoruz. Açılan sayfada yazılarımız listeleniyor. Bu sayfada varsayılan olarak 20 adet yazı listelenir.

2-Daha fazla sayıda yazı listelemek istiyorsanız, sağ üst köşede bulunan Ekran Tercihleri seçeneğine tıklayarak Sayfa başına gösterilecek öge: kısmından listelenecek yazı sayısını girip Uygula butonuna basıyoruz.

Admin paneli performansı açısından sayfa başı listeleme sayısını 30 üzerine çıkarmamanızı öneririm.

3-WordPress yazı silme işlemi için hangi yazıları silmek istiyorsanız her yazının sol kısmında bulunan kutucukları işaretleyebilirsiniz. Sileceğiniz yazıların yanlarındaki kutuları tek tek işaretledikten sonra listenin sol üstünde bulunan Toplu İşlemler seçeneğine tıklayarak Çöpe Taşı seçeneğini seçip uygula butonuna tıklıyoruz.

Eğer sayfada listelenen tüm yazıları silmek istiyorsanız, listenin sol köşesinde bulunan Başlık yazının yanındaki kutucuğu işaretleyerek listedeki tüm yazıları seçebilirsiniz.


WordPress Toplu Yazı Silme

#Not: WordPress toplu yazı silme işleminde dikkat etmeniz gereken bir nokta var. toplu yapılan işlemler aşırı cpu kullanımına neden olur. Aynı anda toplu olarak 30 üzeri yazı silmeye çalıştığınızda, eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız büyük ihtimal sunucunuz hata verecektir. Bu nedenle toplu yazı silme işlemi için tek seferde en fazla 30 yazı silme işlemi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

WordPress Yazı Tarihi Değiştirme

WordPress yazı tarihi değiştirme işlemi için önceikle tarihini değiştirmek istediğiniz yazınıza Admin Paneli >> Yazılar sekmesi üzerinden ulaşıp düzenle deyin.

Ve wordpress yazı alanı Yayımla bölümünde Yayımlandığı tarih: kısmındaki düzenle kısmına tıklayın. Tarih ve saat alanına istediğiniz yeni tarihi girerek Tamam butonuna tıklayın.

Sonrasında Güncelle butonuna tıklayın ve böylece WordPress yazı güncelleme tarihi bilgisini değiştirmiş oluyoruz.


WordPress Yazı Tarihi Değiştirme

WordPress Yazı Bölme

Bir de yazdığınız uzun yazıları sayfalara bölmek isteyebilirsiniz. WordPress yazı bölme işlemi ile WordPress yazı içi sayfalama basit bir kodla mümkün.

#Dikkat etmeniz gereken nokta aşağıdaki kodu WordPress yazı paneli Görsel sekmesinden değil Metin sekmesindeki editörden yapıştırmak.

Yazılarınızda diğer sayfada olmasını istediğiniz bölümlerin başına aşağıdaki kodu yapıştırın.

<!--nextpage-->

Yazınızı yayımladıktan sonra bu kodu yerleştirdiğiniz kısımdan sonrası, başka bir sayfada açılması için yazı sonuna navigasyon butonları eklenecektir. Bu butonların rakam ya da sonraki sayfa gibi text şeklinde olup olmaması temanıza bağlıdır.


WordPress Yazı Bölme

WordPress Yazıları Yoruma Kapatma

Sitenizdeki belirli içerikleriniz için yorum yapılmasını istemeyebilirsiniz. WordPress yazıyı yoruma kapatmak için WordPress yazı editörü altında bulunan Tartışma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Sizde böyle bir alan görünmüyorsa WordPress yazı alanı sağ üst kısmındaki Ekran Tercihleri seçeneğini açıp Tartışma kutusunu işaretleyin.

1-Tartışma alanındaki Yorumlara izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın ve yazıyı güncelleyin. Böylece yazınız yayımlandıktan sonra alt kısımdaki yorum alanı görünmeyecektir.

2-WordPress yazıları yoruma açma işlemi için de Yorumlara izin ver seçeneğini işaretleyip yazıyı güncellemeniz yeterlidir.


WordPress Yazıları Yoruma Kapatma

Sitenizdeki tüm yazıları ya da sayfaları tamamen yoruma kapatmak için WordPress Yorumları Kapatmak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

WordPress Yazı Zamanlama

WordPress yazılarınızı hemen değil de belirlediğiniz bir günde ve saatte yayımlama imkanınız mevcut. WordPress zamanlanmış yazı yayımı için WordPress yazı editörü Yayımla alanını kullanabilirsiniz.

1-Hazırladığınız içeriği yayımlamadan önce Yayımla alanındaki Hemen Yayımla kısmında yer alan Düzenle yazısına tıklıyoruz. Yazının yayımlanmasını istediğimiz tarih ve saati girdikten sonra Tamam butonuna basıyoruz.


WordPress Yazı Zamanlama

#Burada dikkat etmeniz nokta sunucu saatidir. WordPress zaman olarak bilgisayarınızdaki saati değil, sunucudaki saati kullanır. Özellikle yurtdışı sunucularda barınan sitelerinizin sunucu saati ile sizin saatiniz farklı olabilir. Bu nedenle WordPress yazı zamanlama işleminde tarih ve saat ayarı yaparken sunucu saatini dikkate almanız sağlıklı olacaktır.

WordPress Yazı ID Öğrenme

Bazı WordPress temalarındaki fonksiyonların ve eklentilerdeki işlevlerin doğru çalışması için sizden yazılarınızın id numaralarını girmenizi isterler.

WordPress yazı id öğrenme için admin panelinizden Yazılar >> Tüm Yazılar yolunu izleyin. id numarasını öğrenmek istediğiniz yazıya tıklayın. Tarayıcınızın adres çubuğuna bakın. Orada uzayıp giden linkin ortalarında post= kısmını görüyorsunuz. Eşittir işareti karşısındaki rakam, sizin yazınızın id numarasıdır.


WordPress Yazı ID Öğrenme

Umarım WordPress Yazı Ekleme: Yazı Editörü ile İlgili Herşey ! başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

©2021, WebMaster